Pracownik zabezpieczenia technicznego I stopnia

Pracownik zabezpieczenia technicznego I stopnia to osoba, która zabezpiecza od strony technicznej zadania ochrony osób i mienia – są to m.in. montaż elektronicznych urządzeń i systemów alarmowych, które sygnalizują zagrożenia osób i mienia.

Poniżej zestawienie planowanych zmian w tym zawodzie opracowane na podstawie danych Ministerstwa Sprawiedliwości:

Proponowane zmiany w zawodzie: PRACOWNIK ZABEZPIECZENIA TECHNICZNEGO I STOPNIA
ZawódPRACOWNIK ZABEZPIECZENIA TECHNICZNEGO I STOPNIA
WymogiObecnieProponowane zmiany
EgazminBrak. Konieczne uzyskanie licencjiZniesione całkowicie. Dodatkowo wprowadza się wpis na listę kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego.
KursyBrakWprowadzone zostanie szkolenie obejmujące niezbędne zagadnienia
WykształcenieAby zostać pracownikiem zabezpieczenia I stopnia konieczne jest:
- wykształcenie zawodowe techniczne o specjalności elektronicznej, elektrycznej, łączności, mechanicznej lub
- ukończenie kursu pracowników zabezpieczenia technicznego lub
- przyuczenie do wymienionych zawodów na podstawie odrębnych przepisów.
Zniesione całkowicie
StażeBrakBez zmian
InneBrakWprowadza się dodatkowy wymóg dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą - zobowiązany będzie on do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone podczas działalności.
Organ prowadzącyMinisterstwo Spraw WewnętrznychBez zmian

W uzasadnieniu dotyczącym planowanych zmian w zawodzie w projekcie ustawy z dnia 06.03.2012 roku o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zwodów napisano:

Zaproponowane w ustawie zmiany polegają przede wszystkim na rezygnacji z licencji i zastąpieniu jej wpisem na odpowiednią listę oraz z podziału tych pracowników na stopnie, od których uzależnione były dotychczas specjalistyczne uprawnienia. Ze zniesieniem licencji jest ściśle związana rezygnacja z egzaminu. Egzamin zostaje zastąpiony szkoleniem. Wprowadzenie proponowanych zmian w znacznym stopniu ułatwi kandydatom dostęp do pracy w charakterze pracownika ochrony oraz zdobycia kwalifikacji niezbędnych do wykonywania czynności w zakresie stosowania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej. Wprowadzenie zmian w powyższym zakresie będzie niosło za sobą konieczność wzmożenia kontroli państwa nad przedsiębiorcami wykonującymi działalność gospodarczą w zakresie usług ochrony osób i mienia. Wprowadzone zostają zatem nowe zasady kontroli działalności gospodarczej wykonywanej przez przedsiębiorców w zakresie ochrony osób i mienia. Zwolnienie Państwa z obowiązku weryfikacji osób dopuszczonych do wykonywania zadań ochrony z wykorzystaniem środków przymusu bezpośredniego i broni palnej i przekazanie tego uprawnienia koncesjonowanym przedsiębiorcom musi iść w parze ze zwiększeniem kontroli (i nadzoru) Państwa dotyczącej wykonywania działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia. Ponadto wprowadzenie przepisu zatrudniania w charakterze pracowników ochrony osób nie karanych za popełnienie przestępstw umyślnych oraz obowiązek zawierania przez przedsiębiorców umów OC z jednej strony spowoduje wzrost bezpieczeństwa chronionego mienia, z drugiej zaś zapewni poszkodowanemu obywatelowi rekompensatę za nieuprawnione działania pracownika ochrony. Ponadto przepisy szczególne nakładają na przedsiębiorców wykonujących usługi ochrony osób i mienia obowiązki takie jak: prowadzenie określonej przepisami prawa dokumentacji (w tym dotyczącej zastosowania wobec obywatela środków przymusu bezpośredniego i broni palnej), zawierania umów w formie pisemnej. Szybka i sprawna kontrola, która będzie możliwa bez uprzedniego zawiadamiania przedsiębiorcy o fakcie zamiaru jej podjęcia pozwoli w sposób rzetelny ustalić stan faktyczny dotyczący działalności przedsiębiorcy i zastosować wobec przedsiębiorców naruszających swoją działalnością bezpieczeństwo obywateli i chronionego przez nich mienia przewidzianych prawem sankcji administracyjnych.

Ze zmianami w ustawie o ochronie osób i mienia związana jest nowelizacja ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Jest to zmiana dostosowawcza wynikająca z jednej strony z likwidacji licencji pracowników ochrony, a drugiej strony z przyjęcia założenia, że pracownicy ochrony będą ubiegać się o pozwolenie na broń na zasadach ogólnych, określonych w tej ustawie, z wyjątkiem przepisów odnoszących się do orzeczeń o stanie zdrowia osoby ubiegającej się o pozwolenie. W tym przypadku pracownik ochrony będzie musiał uzyskać takie orzeczenie wydane w trybie ustawy o ochronie osób i mienia.[1]

Możesz podyskutować również pozostawiając komentarz poniżej

A Ty co sądzisz o wprowadzonych zmianach? Zostaw swój komentarz w tej sprawie.

 


 1. Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości ustawy z dnia 06.03.2012 roku o o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zwodów;

Zobacz pokrewne wpisy

O autorze: Super Admin

3 komentarze + Dodaj komentarz

 • Witam 🙂

  Od niedawna jestem monterem systemów alarmowych. Doskonała praca na dzisiejsze czasy. Bardzo duże zapotrzebowanie, wysokie zarobki i – w moim przypadku – satysfakcja. O deregulacji gdzieś obiło mi się o uszy, potem to wyszło podczas rozmowy ze znajomymi i tak jakoś trafiłem na kurs firmy GoWork; kurs z instalowania, konserwacji oraz eksploatacji systemów alarmowych (zainteresowanych odsyłam na stronkę firmy, wystarczy wygooglować).

  Wszystkim niezdecydowanym – polecam!!! Mnie wygoniła żona, ale zdecydowanie nie żałuję. 🙂 Bo gdyby nie to szkolenie, to może i pracę bym jakoś znalazł po znajomych, ale poległbym na pierwszym zleceniu. Podczas pracy nad systemami każdy najdrobniejszy element ma znaczenie, czego doświadczyłem już podczas szkolenia,. Razem z chłopakami
  montowaliśmy nowe urządzenia i naprawialiśmy te z usterkami. Z dwoma znajomymi z kursu nadal utrzymuję kontakt i z tego co wiem, to zaszli jeszcze wyżej niż ja, i to właśnie dzięki temu szkoleniu. Wiadomo, na pierwszych zajęciach liznęliśmy też trochę postaw prawnych i teoretycznych, więc teraz żaden multimetr cyfrowy ani ekspander nam nie straszny. 🙂

  I wy nie bójcie się zaryzykować, nawet jeśli teraz macie dość blade pojęcie o systemach alarmowych. Co do innych szkoleń się nie wypowiem, ale to z GoWork zdecydowanie polecam, możecie zapisywać się w ciemno.

  Pozdrawiam, T.

 • Chcesz zdobyć praktyczne doświadczenie i rozpocząć pracę w nowym zawodzie? Jeśli tak – zapraszam Cię na szkolenie firmy GoWork – na kurs instalowania, konserwacji i eksploatacji systemów alarmowych. 🙂

  Na kursie wprowadzimy Cię w zagadnienia teoretyczne i podstawy prawne z zakresu uzyskiwania licencji pracownika zabezpieczenia technicznego I stopnia i ubiegania się o Koncesję MSW. Na zajęciach praktycznych poznasz dokładną budowę systemów alarmowych, przećwiczysz umiejętności projektowania systemów i doboru odpowiednich elementów w zależności od stawianych wymogów. Pod okiem doświadczonego trenera dowiesz się, jak właściwie zamontować i zaprogramować urządzenia zabezpieczenia technicznego, a także jak odpowiednio serwisować i naprawiać systemy.

  Ponadto będziesz miał możliwość przystąpienia do egzaminu zawodowego, po którego pozytywnym zaliczeniu otrzymasz dyplom zawodowy potwierdzający kwalifikacje w ramach grupy zawodowej: Instalatorzy systemów alarmowych.

  Dlaczego jeszcze warto? Proponujemy Ci największą liczba godzin praktycznych na rynku przy najniższej cenie. Nasze sale szkoleniowe znajdziesz w centrach trzynastu miast Polski. Jeśli chcesz pozyskać szczegółowe informacje, zajrzyj na naszą stronę internetową.

  Do usłyszenia! 🙂

 • a ja się zastanawiałem, czy skoro ta deregulacja „wyzwala” zawód z jakiegoś formalnego potwierdzenia umiejętności, to czy jakiś kurs jest w ogóle potrzebny? ale z drugiej strony wprowadzono ten wymóg dla przedsiębiorców, te ubezpieczenia oc za szkody wyrządzone podczas działalności, więc chyba nikt nie będzie ryzykował i zatrudniał pracowników niewykwalifikowanych po „wykładach z wikipedii”…ktoś się wypowie?

Wystaw komentarz

Deregulowane zawody

Subskrybuj przez e-mail

Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz każdy nowy wpis bezpośrednio do Twojego programu pocztowego

Dostarczone przez FeedBurner