Pracownik ochrony fizycznej II stopnia

Pracownik ochrony fizycznej II stopnia to osoba posiadająca uprawnienia stałej, lub doraźnej ochrony fizycznej. Jest upoważniony do opracowywania planu ochrony oraz organizowania i kierowania zespołami pracowników ochrony fizycznej. Posiada również uprawnienia pracownika ochrony fizycznej I stopnia.

Poniżej zestawienie planowanych zmian w tym zawodzie opracowane na podstawie danych Ministerstwa Sprawiedliwości:

Proponowane zmiany w zawodzie: PRACOWNIK OCHRONY FIZYCZNEJ II STOPNIA
ZawódPRACOWNIK OCHRONY FIZYCZNEJ II STOPNIA
WymogiObecnieProponowane zmiany
EgazminKonieczność zdania egzaminu.Zniesione całkowicie jednak wprowadza się wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej.
Prowadzący egzaminKomisja powołana przez komendanta wojewódzkiego Policji.--
KursyAby zostać pracownikiem ochrony fizycznej I stopnia konieczne jest odbycie zskolenia strzeleckiego - organizowane są przez specjalistyczne uzbrojone formacje obronne (sufo) lub na wynajętej strzelnicy przez wynajętych instruktorów strzeleckich.
W wewnętrz
Zniesione całkowicie jednak wprowadzone zostanie szkolenie obejmujące niezbędne zagadnienia.
WykształcenieAby zostać pracownikiem ochrony fizycznej I stopnia konieczne jest co najmniej wykształcenie średnie, legitymowanie się dyplomem lub świadectwem potwierdzającymi uzyskanie wykształcenia specjalistycznego lub pełnienie nienagannej służby w stopniu oficera w BOR co najmniej 15 lat, bądź ukończenie kursu pracowników ochrony fizycznej II stopnia.Zniesione całkowicie
StażeBrakBez zmian
InneBrakWprowadza się dodatkowy wymóg dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą - zobowiązany będzie on do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone podczas działalności.
Organ prowadzącyMinisterstwo Spraw WewnętrznychBez zmian

W uzasadnieniu dotyczącym planowanych zmian w zawodzie w projekcie ustawy z dnia 06.03.2012 roku o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zwodów napisano:

Zaproponowane w ustawie zmiany polegają przede wszystkim na rezygnacji z licencji i zastąpieniu jej wpisem na odpowiednią listę oraz z podziału tych pracowników na stopnie, od których uzależnione były dotychczas specjalistyczne uprawnienia. Ze zniesieniem licencji jest ściśle związana rezygnacja z egzaminu. Egzamin zostaje zastąpiony szkoleniem. Wprowadzenie proponowanych zmian w znacznym stopniu ułatwi kandydatom dostęp do pracy w charakterze pracownika ochrony oraz zdobycia kwalifikacji niezbędnych do wykonywania czynności w zakresie stosowania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej. Wprowadzenie zmian w powyższym zakresie będzie niosło za sobą konieczność wzmożenia kontroli państwa nad przedsiębiorcami wykonującymi działalność gospodarczą w zakresie usług ochrony osób i mienia. Wprowadzone zostają zatem nowe zasady kontroli działalności gospodarczej wykonywanej przez przedsiębiorców w zakresie ochrony osób i mienia. Zwolnienie Państwa z obowiązku weryfikacji osób dopuszczonych do wykonywania zadań ochrony z wykorzystaniem środków przymusu bezpośredniego i broni palnej i przekazanie tego uprawnienia koncesjonowanym przedsiębiorcom musi iść w parze ze zwiększeniem kontroli (i nadzoru) Państwa dotyczącej wykonywania działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia. Ponadto wprowadzenie przepisu zatrudniania w charakterze pracowników ochrony osób nie karanych za popełnienie przestępstw umyślnych oraz obowiązek zawierania przez przedsiębiorców umów OC z jednej strony spowoduje wzrost bezpieczeństwa chronionego mienia, z drugiej zaś zapewni poszkodowanemu obywatelowi rekompensatę za nieuprawnione działania pracownika ochrony. Ponadto przepisy szczególne nakładają na przedsiębiorców wykonujących usługi ochrony osób i mienia obowiązki takie jak: prowadzenie określonej przepisami prawa dokumentacji (w tym dotyczącej zastosowania wobec obywatela środków przymusu bezpośredniego i broni palnej), zawierania umów w formie pisemnej. Szybka i sprawna kontrola, która będzie możliwa bez uprzedniego zawiadamiania przedsiębiorcy o fakcie zamiaru jej podjęcia pozwoli w sposób rzetelny ustalić stan faktyczny dotyczący działalności przedsiębiorcy i zastosować wobec przedsiębiorców naruszających swoją działalnością bezpieczeństwo obywateli i chronionego przez nich mienia przewidzianych prawem sankcji administracyjnych.

Ze zmianami w ustawie o ochronie osób i mienia związana jest nowelizacja ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Jest to zmiana dostosowawcza wynikająca z jednej strony z likwidacji licencji pracowników ochrony, a drugiej strony z przyjęcia założenia, że pracownicy ochrony będą ubiegać się o pozwolenie na broń na zasadach ogólnych, określonych w tej ustawie, z wyjątkiem przepisów odnoszących się do orzeczeń o stanie zdrowia osoby ubiegającej się o pozwolenie. W tym przypadku pracownik ochrony będzie musiał uzyskać takie orzeczenie wydane w trybie ustawy o ochronie osób i mienia.[1]

Możesz podyskutować również pozostawiając komentarz poniżej

A Ty co sądzisz o wprowadzonych zmianach? Zostaw swój komentarz w tej sprawie.

 


 1. Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości ustawy z dnia 06.03.2012 roku o o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zwodów;

Zobacz pokrewne wpisy

O autorze: Super Admin

156 komentarzy + Dodaj komentarz

 • To jest chore, chodzę do szkoły policealnej.. na technika ochrony fizycznej osob i mienia aby uzyskać licencje, dojeżdżam, oddaje prace kontrolne, odbywam praktyki a ktoś po kursie bedzie miał taką samą licencje jak ja..

  PO WON !!

  • Chyba słabo chodzisz do tej szkoły policealnej. Dotychczas też po kursie można mieć taką samą licencję, jak po szkole. Ale to nie jest największy problem.

  • Licealisto i techniku ochrony idź na studia i zostań detektywem, a nie ochroniarzem. Pracownik ochrony powinien przechodzić badania psychologiczne czy rzeczywiście nadaje się do tej pracy następnie badania lekarskie określające zdolność zdrowotną do wykonywania tej pracy oraz podstawowe szkolenie w zakresie samoobrony i posługiwania się bronią palną. Wykształcenie nie powinno mieć żadnego wpływu na nabór do tych służb.A niestety Państwo nasze i rządy zaczęły przechodzić ze skrajności w skrajność.Daje się firmom ochroniarskim możliwość zatrudniania ludzi ze stopniem niepełnosprawności i nikt się nie zastanawia nad tym czy to jego pracownik nie jest schizofrenikiem,ćpunem lub jakimś innym kręciołem..A to niestety sprowadza się do tego że ochroniarze sprzątają ulice z liści śniegu biegają po zakupy i Bóg jedyny wie co robią jeszcze,jedyne co nie robią to nie ochraniają .

   • Zgadzam się, że praca ochroniarza jest dla PEŁNOSPRAWNYCH. Orzeczenia o niepełnosprawności nie dyskwalifikuje co prawda grupy osób z np. monitoringu (przykładowo człowiek z brakiem palca może doskonale funkcjonować jako element w takim centrum) – jednak niedosłyszący, czy niedowidzący jako ochroniarz – to po prostu nieporozumienie. Nie zgadzam się, że emeryt wojskowy lub policyjny to gorsza kategoria. Ci ludzie mają niemałe doświadczenie w zarządzaniu zespołami ludzkimi, a i działania w sytuacjach stresowych czy deficycie czasu też często nie są im obce (nie mówiąc już o OBYCIU z bronią palną). Niestety – MODE WILKI świeżo po szkole nie rozumieją, że doświadczenie (a więc niejako rutyna i odruch bezwarunkowy) to ogromna zaleta. Przy pracy z bronią osobiście wolałbym mieć za partnera byłego mundurowego, niż np. byłego stoczniowca po kursie, który broń palną zobaczył dopiero na takim kursie.
    Zakłady Pracy Chronionej jakimi stały się firmy ochroniarskie wynikają z faktu zmiany PRAWA PRACY – wprowadzonej przez PAŃSTWO w ramach ulżenia PRACODAWCOM. Nie należy zatem się dziwić, że umowy zlecenia lub inne „śmieciowe” powodują taką rotację ludzi w rym zawodzie. A jakie są efekty – widać po szacunku dla tej grupy ludzi, ich postrzeganiu w oczach społeczeństwa i podejściu do pracy. PRACODAWCY udają, że płacą, więc w drugą stronę – ZLECENIOBIORCY udają, że pracują. Kółko się zamyka.

    • 1) Ze służb „mundurowych” w większości przypadków przychodzą do ochrony ludzie o bardzo niskiej wiedzy i umiejętnościach, z reguły nie zadają sobie trudu zapoznania się z przepisami dot. OOiM
     2) Ich „obycie z bronią” sprowadza się do … niczego. Umiejętność sportowego strzelania do tarczy na punkty to już max.
     Generalnie poziom ludzi pracujących w ochronie jest dramatycznie niski, a likwidacja licencji zwłaszcza II stopnia była idiotyzmem. Ktokolwiek za nią odpowiada przysłużył się obniżeniu i tak dennego poziomu „branży” ochroniarskiej, bo wiem te przepisy należało zaostrzyć i uściślić.

  • Słuchaj panie Adamek, co pan opowiada i co z tego ze pan się tak kształci i uczy się działań praktycznych.To nie znaczy ze pan się będzie nadawał do tej pracy,znam i widzę jak ci rzekomi Ochroniarze z papierami pracują TRAGEDIA ,beznadzieja….. A wiem co mówię bo kiedyś sam pracowałem w tej branży wiele lat temu i to co widzę to brak wyobrażni zero profesionalizmu ,rutyna mało tego pracują emeryci po wojsku i policji dziadostwo a wiedz jestem za zniesieniem ……!!!!!!

  • A co myślisz, że po szkole to będziesz lepszy od tego co po kursie? Takie same obowiazki i uprawnienia i takie same pieniadze.

  • Co z tego że Ty chodzisz do jakiejś tam szkółki. W tej pracy liczy się doświadczenie! Wierz mi nie wyjechał bym z Tobą w konwój. A ja bym był Twoim dowódcą dostał byś po d….

  • jestem za zniesieniem licencji po co te licencje robisz kurs lub szkole i tak zdajesz wewnętrzne egzaminy a ogolnie to jacy sa ochroniarze z licencja …sa leniami , jak nie dadzą sobie w nosa to nie żyja a ogolnie kto bedzie lepszy to bedzie miał prace , maja po 30 lat a wygladaja jakby mieli 70 i to jest ochrona ,kiedys wypowiadal sie KOMENDANT GŁÓWNY POLICJI I BYLO PYTANIE czy ochrona jest wstanie chronic nas a komendant na to ze tak a na to inny policjant jak przeciez przecietny wiek to 0d 40 lat do 80

  • BARDZO dobrze ze z noszą egzaminy panstwowe ,jeszcze PAN GOWIN POWINIEN TESTY W PROWADZIC NA NARKOTYKI W OCHRONIE I W TAXI.I CZY SA PIJANI

  • Chory to jestes ty , licencja to glupota i broń w ochronie kto i kiedy użył broni , ngdy bo to jest klopot , chyba ze strzelaja to taxi , PRACOWALEM w ochronie i zawsze bylo ze bez licencji byl lepszy gozdek niz z licencja tez zaznaczam kto nas chroni emeryci POLICJANCI TEZ TO POWINNI ZMIENIC

  • jednym wystarczy kurs, tym bardziej tępym trzeba dwóch lat na to, co jedni pojmują w lot.
   Przecież nikt ci nie broni skończyć kursu, sam wybrałeś tę drogę, więc o co kaman ???

   • JESTES TAK GŁUPI ZE AŻ BOLI…. TĘPY TO JESTEŚ ty ….

 • Adamek – Czyżby Robert S ?

 • Do mnie pytanie ?

  Maciek Kawencki Poznań

  a Ty ?

 • JAKI BYŁ CIEŻKI DOSTĘP DO TEGO ZAWODU JA SIE PYTAM DO QRW… NĘDZY? 240000 PRACOWNIKÓW OCHRONY W POLSCE Z CZEGO WIEKSZOSC Z PIER…ORZECZENIAMI ,EMERYCI, RENCISCI 150000 LICENCJONOWANYCH I PO CO TE LICENCJE ? ZDAWAŁEM NA JEDYNKE PŁACIŁEM UCZYŁEM SIE ,TRZY MIĘSIACE TEMU NA DWÓJKE TE Z SIE UCZYŁEM I PŁACIŁEM BO MIIAŁA SIE PRZYDAĆ A GOWIN JEB ….DO ZAWODÓW KOMU TO POTRZEBNE KTO ZNOWU LOBBUJE POWALIŁO ICH ,CHORE PANSTWO…..

  • Te jak twierdzisz pier…lone orzeczenia są podstawą do zatrudnienia. Inaczej pracownik ochrony nie ma szans na zatrudnienie, ponieważ to są zakłady pracy chronionej refundowane przez PFRON> I to jest chore!!!

 • NIC TYLKO WYJSC NA ULICE DO CZEGO GORACO ZACHECAM I OBALIC TEN JEB… RZĄD….

  • Obalić to sobie możesz flaszkę

 • Co do wielu zawodów to faktycznie mozna by nieco uprościć natomiast deregulacja zawodu ochroniarza? Z dostępem do tego zawodu problemu nigdy nie było za to od zawsze właśnie z tego powodu problem był z zarobkami. Teraz zarobki wahają się między 5zł a 8zł na godzinę netto z czego te wyższe to w marketach. Poziom intelektualny osób pracujących w tym zawodzie woła o pomstę do nieba (sam jestem ochroniarzem po szkole ochrony i widzę kto niestety przychodzi do tej pracy). Jedyne gdzie zarabia się nieco lepiej to patrole interwencyjne lub konwoje. Po zniesieniu wymogów licencyjnych stanie się to zawód JEDYNIE dla emerytów rencistów i niepełnosprawnych. Poza tym jestem ciekaw konsekwencji dawania broni palnej do rąk ludziom nieznającym przepisów jej użycia i obsługi no chyba że nagle pozbawi się prawa do posiadania broni w trakcie konwojowania czy np. pracy w patrolu. A co w przypadku ochrony osobistej? Zabierze się im broń czy też da ją każdemu kto wpadnie na pomysł żeby robić za bodyguarda? Powodzenia nam wszystkim życzę..jaja będą lepsze niż na dzikim zachodzie ;]

  • Przede wszystkim raczej mało prawdopodobne jest, aby każdy mógł pracować z bronią bez przeszkolenia, a poza tym przeszkolenie nadal będzie wymagane aby wykonywać zawód. Raczej zostanie zlikwidowane uprawnienie do posiadania broni dla wszystkich pracowników ochrony, a ci co mieliby pracować z bronią, będą musieli zrobić sobie pozwolenie na broń na zasadach ogólnych. Moim zdaniem to jest dobre rozwiązanie tym bardziej, że na tą chwilę ochroniarz na podstawie licencji uprawniony jest do posiadania jedynie broni obiektowej. A więc tylko na obszarze i obiekcie chronionym lub podczas konwoju. Natomiast do ochrony np. VIPów w miejscach publicznych musi mieć pozwolenie na broń uzyskane na zasadach ogólnych. Skoro jesteś po kierunkowej szkole, to zapewne znasz ustawę o broni i amunicji. Taka sytuacja jest chora, ponieważ aby jednocześnie móc nosić służbową broń na chronionym obiekcie i móc posiadać broń podczas ochrony VIPa w miejscu publicznym wymagane są 2 dokumenty, a przecież wystarczyłby 1. Broń przeważnie jest taka sama i tak samo się ją obsługuje na obiekcie chronionym, jak i w innych miejscach.

   • Mądralo pozwolenie na broń ma kategorię (jak prawko) więc nie potrzebny jest drugi dokument wystarczy jeden 🙂

    • Pozwolenie na broń będzie wydawane na podstawie ustawy „O broni i amunicji”. Osoby niepełnosprawne nie bedę dopuszczone do broni,ani licencji (nie będą mogły dostać wspisu na liste kwalifikowanych pracowników ochrony). Szkolenia będę co określony czas, badające zdrowie, sprawność oraz wniesiony zostanie obowiązek szkolenia strzeleckiego również w określonym czasie. Uprawienia na służby informacyjne będą zapewne na tej zasadzie co teraz czyli szkolenie, po którym nikt nic nie wie. Natomiast służba w marketach i innych budynkach tego typu będzie na takich samych zasadach co teraz. Deregulacja to dobry kierunek. Martwi mnie jedynie kto będzie opłacał szkolenia gdy nie pracuje się w firmie państwowej. Reszta to dobry kierunek.

   • Broń obiektowa to mylące określenie – oznacza ona w rzeczywistości broń służbową przydzielaną w czasie wykonywania pracy. Otrzymują ją zarówno pracujący na obiektach chronionych jak i konwojenci, ochrona osobista. Nie ma konieczności, aby to zmieniać.

    Pracownik posiadający tzw. „dopuszczenie do posiadania broni” przychodząc do pracy na zmianę otrzymuje broń palną z tzw. „świadectwem broni” wydanym „na okaziciela”.
    Broń jest zarejestrowana na firmę / instytucję zatrudniającą co wskazane jest w dokumencie „świadectwo broni” wydanym przez WPA KW Policji, a do tego „dopuszczenie do posiadania broni” wydane imiennie konkretnej osobie.

    Do czasu „deregulacji” była licencja POF I lub II stopnia na podstawie której wydawano „dopuszczenia …”: zdawałeś egzamin na licencję w ramach którego był też egzamin z obsługi broni i strzelania. „Dopuszczenie …” wydawano jednak dopiero, kiedy zostałeś zatrudniony na etacie gdzie praca odbywała się z bronią – raz wydane „dopuszczenie …” człowiek zachowywał wraz z licencją, tak długo jak długo dostarczał co 3 lata badania lekarsko-psychologiczne.

    Opisane rozwiązanie było odpowiednie, należało je tylko uzupełnić o obowiązkowe szkolenia strzeleckie przynajmniej raz do roku dla osób zatrudnionych na etacie z bronią.

    Istniała możliwość posiadania broni prywatnej do ochrony, ale to kompletne nieporozumienie i w praktyce rzadkość: uprawnia do posiadania wyłącznie broni krótkiej (zresztą maszynowa w ochronie powinna być zupełnie zabroniona).

  • Michał masz absolutną rację ja mam licencję 2 stopnia i nie wyobrażam sobie żeby z ulicy ludzie tylko po samym przeszkoleniu byli na tyle kompetentni do pracy w ochronie, nie mówię że każdy ale jest mnóstwo ludzi ze skrzywieniami. „Wprowadzenie proponowanych zmian w znacznym stopniu ułatwi kandydatom dostęp do pracy w charakterze pracownika ochrony oraz zdobycia kwalifikacji niezbędnych do wykonywania czynności w zakresie stosowania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej.” a co jest bardziej irytujące „Ponadto wprowadzenie przepisu zatrudniania w charakterze pracowników ochrony osób nie karanych za popełnienie przestępstw umyślnych oraz obowiązek zawierania przez przedsiębiorców umów OC z jednej strony spowoduje wzrost bezpieczeństwa chronionego mienia, z drugiej zaś zapewni poszkodowanemu obywatelowi rekompensatę za nieuprawnione działania pracownika ochrony. Nie chciałabym być niesłusznie potraktowana przez ochroniarza żeby potem móc otrzymać odszkodowanie bo kolesia poniesie.

   • jak z ulicy ludzie to tez ludzie sa, tylko bedzie kurs i wewnętrzne egzaminy i reszte to samo tylko bez egzaminów i wrescie GOWIN ZROBIŁ z tym porządek bo po co licencje , nosza sie tylko z tymi licencjami i wszystkie rozumy z jedli a sa głupsi niz bez licencji , wiecej bez licencji pracuje ludzi w ochronie niż z licencja

    • Pati dziecko ogarnij się ….. GDYBYŚ TY ZABEZPIECZAŁA MECZ PODWYŻSZONEGO RYZYKA NA PEWNO BYM SIĘ NIE CZUŁA BEZPIECZNIE….

    • i właśnie dlatego, że przyjmują do pracy bez licencji (czytaj- uprawnień), poziom przeciętnego ochroniarza jest tak żenujący, bo biorą praktycznie „jak leci”..i właśnie dlatego zarabiamy 5zł/h, że przyjdzie taki januszek z ulicy i będzie chciał pracować jako ochroniarz, żeby sobie podnieść samoocenę..

 • Czy aby napewno nowe przepisy nakładają na przedsiębiorców obowiązek zatrudniania osób niekaranych za przestępstwa umyślne? Z tego, co wyczytałem (choć jeszcze nie ma szczegółów) to raczej się od tego odchodzi, bo nawet koncesję się likwiduje, aby sam przedsiębiorca nie musiał być niekarany. Z drugiej strony jeśli nawet ma być przepis zakazujący zatrudniania na tym stanowisku osób karanych, to nie stoi on na przeszkodzie, aby takie osoby wykonywały taki zawód na podstawie umów cywilnoprawnych. I już widzę bank chroniony przez osoby, które mają na koncie po kilka napadów na banki, albo jakieś miejsce publiczne chronione przez osoby wielokrotnie skazywane za pobicia i razboje.

 • Nareszcie cieć bez śmiesznej licencyjki-normalnosć.
  Konieczne dla tego zawodu-czytanie,liczenie,pisanie,widzenie – DOSC.

 • Posiadam licencje pracownika ochrony fizycznej 2 stopnia , tez mnie kosztowało trochę trudu i pieniędzy. Opłacenie kursu, badania lekarskie- których nie finansuje pracodawca a powinien.
  A przyjdzie taka osoba po kursie podstawowym i niby ma z górki?! na dodatek jeszcze z grupą inwalidzką jeszcze przyjdzie ,,pracować” za 3 zł i zmniejszy stawke temu kto przyjdzie z licencja zarobic na chleb i tez dostanie 3- 4 zł / h ???? Gdzie tu sprawiedliwosc.
  Nasz szanowny minister Gowin nie skonczył studiów prawniczych tylko studia filozoficzne i co on wyprawia???????????????????????????????????????

  • Stary, dałeś się zrobić w balona, i tyle. Licencja to wielka ściema i zdzieranie kasy, tylko tyle. W końcu ktoś pomyslał i zlikwodował sztuczne bariery, nie tylko w zawodzie ochroniarz. Jak nie przepadam za tym rządem, tak deregulacja zawodów, to świetny pomysł.

   • kolego jedna sprawa – co do cieć-marketerów to się zgodze, po co im licencja na linii kas w netto, ale jeśli chodzi o grupy interwencyjne, konwoje, vip-ów, czy nawet obiekty z listy wojewody, to nie jestem w stanie sobie wyobrazić, jak chcą dać komuś do ręki broń czy śpb bez znajomości prawa ich dotyczących, czy też bez przeszkolenia w tym zakresie. Zaraz usłysze, że przecież szkolenie i tak zostaje – niby racja ale nie ma egzaminu (kto sprawdzi wiedzę nabytą podczas szkolenia?). Idąc tym tokiem rozumowania, znieśmy egzamin gimnazjalny, maturę i prace dyplomowe (magisterskie), no bo po co, przecież jest szkoła – po co egzaminy?

 • Czuję sie potraktowany jak GOOWNO. Chiodziłem 2 lata aby być szanowanym funkcjonariuszem. Widze ze nie warto sie uczyć w tym kraju.
  Polecam po gimnazjium strzelić tylko jakiś kursik i pierd.. to wszystko.
  Kisiel.

  • W ochronie nie ma funkcjonariuszy-są pracownicy,a śmiesznosc pod nazwą licencja to porażka

   • pierdo…. tak bo nie potrafiłeś zdać egzaminu na licęcje cieciu parkingowy 🙂

    • CIECIU….A TY PO JAKIEJ JESTES SZKOLE ? BO MNIE SIĘ WYDAJĘ ŻE NAJWYZEJ PO PODSTAWÓCE ….GRATULUJĘ :d

   • Mylisz się. W ochronie na obiektach podlegających obowiązkowej ochronie są funkcjonariusze publiczni

    • Niestety Ty też się mylisz. Na obiektach o obowiązkowej ochronie, pracownik ochrony odczas pełnienia służby korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszowi publicznemu. Ale to nie znaczy, ze staje się on funkcjonariuszem publicznym (takim jak policjant czy lekarz udzielający pomocy). To zasadnicza różnica i jak tego nie wiesz, powinieneś wrócić się na kurs pracownika ochrony fizycznej.

     Najsmutniejsze, że po zniesieniu licencji takich błędów ochroniarze będą robili jeszcze więcej, bo wszystko będzie robione po łebkach – szkolenia to będzie pic na wodę. Teraz przynajmniej wszyscy się jako tako przygotowują, bo egzamin w policji jest dość ciężki. Jak nie będzie egzaminów, to klękajcie narody…

  • Od kiedy pracownik ochrony jest funkcjonariuszem człowieku? Widzę że ten twój 2 letni kurs i tak nic nie daje.

   • już nawet mi się nie chce rozpisywać, więc sam sobie poczytaj:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Funkcjonariusz_publiczny

    „Z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym korzystają również (…) pracownicy ochrony wykonujący zadania ochrony obszarów, obiektów i urządzeń podlegających obowiązkowej ochronie[9].”

 • Kiedyś żołnierz składał przysięgę dostawał broń i trybił warty I NIKT NIE SPUSZCZAŁ SIĘ Z JAKĄŚ LICENCJĄ WARTOWNIKA. Dzisiaj były wartownik żeby pracować na podobnym stanowisku i ochraniać tą samą jednostkę musi zdawać chore egzaminy na licencję.

 • polecam czytanie zmian w ustawie,aby być pracownikiem ochrony wpisanym do krajowego rejestru ochrony nie wolno posiadac orzeczenia o niepełnosprawności i grupy inwalidzkiej, wdł zmian w ustawie pracownik poręcza pisemnych oświadczeniem iż nie ma grupy inwalidzkiej, komenda wojewódzka będzie miała obowiązek sprawdzić czy delikwent nie skłamał a za to jest wypis z rejestru na 3 lata..jak również w razie zgłoszenia od grzywny po wyrok..więc pa pa wszyscy pseudo ochroniarze..ust 3 pkt 10 nowej ustawy

 • „Ponadto wprowadzenie przepisu zatrudniania w charakterze pracowników ochrony osób nie karanych za popełnienie przestępstw umyślnych oraz obowiązek zawierania przez przedsiębiorców umów OC z jednej strony spowoduje wzrost bezpieczeństwa chronionego mienia, z drugiej zaś zapewni poszkodowanemu obywatelowi rekompensatę za nieuprawnione działania pracownika ochrony. Ponadto przepisy szczególne nakładają na przedsiębiorców wykonujących usługi ochrony osób i mienia obowiązki takie jak: prowadzenie określonej przepisami prawa dokumentacji (w tym dotyczącej zastosowania wobec obywatela środków przymusu bezpośredniego i broni palnej), zawierania umów w formie pisemnej. Szybka i sprawna kontrola, która będzie możliwa bez uprzedniego zawiadamiania przedsiębiorcy o fakcie zamiaru jej podjęcia pozwoli w sposób rzetelny ustalić stan faktyczny dotyczący działalności przedsiębiorcy i zastosować wobec przedsiębiorców naruszających swoją działalnością bezpieczeństwo obywateli i chronionego przez nich mienia przewidzianych prawem sankcji administracyjnych.”
  Powyższy tekst????? Przecież to są kompletne bzdury to co powyżej obowiązuje już w tej chwili (obowiązek posiadania OC niezbędny przy koncesji na działalność agencji ochrony, dokumentacja dotycząca użycia środków przymusu – obowiązuje, niekaralność – obowiązuje, kary administracyjne tj. pozbawienie koncesji itp. – obowiązuje, więc widać że osoby chcące wprowadzić deregulację nie maja bladego pojęcia o aktualnie obowiązujących przepisach.

 • Ochrona? Wiekszosc pracownikow to byli gliniarze i wojskowi, pracuja za grosze, maja dobre emerytury, wywalic dziadow a i zarobki pozostalym pojda do gory

  • Pięknie to napisałeś wywalić dziadów a praca będzie i to za godziwe stawki brawo takich ludzi szanuję.

  • To co sie dzieje w tej ochronie w Polsce to nie porozumienie totalne,stare dziadygi,niepełnosprawniaki z orzeczeniem!!!zabierają tylko pracę młodym,nadającym się do zawodu sprawnym ludziom z predyspozycjami!!!wyp…tych starych dziadów z ochrony,to przez nich są takie zaniżone stawki bo dziod za 4zł bedzie pracował bo mam emeryture i mu to wisi..

  • Mam wrażenie , że większość waszych rozważań idzie w niewłaściwym kierunku ?! Chociaż każdy ma po części rację. Przecież każdemu z licencją czy też bez chodzi o to aby GODNIE zarobić ?! Gowin i jemu podobni niech lepiej wezmą się za te ZAPOMOGI szumnie zwane zarobkami zamiast wypacać kolejną gównianą ustawę . By za kilka lat przyszedł następny ,,nawiedzony ” i wprowadził z powrotem licencję lub coś innego .Niech lepiej zrobią ,,widełki ” np. aby pracownik nie miał mniej na godzinę niż np. 8 zł .Bo pracodawcy ,zwłaszcza prywatni robią z ludżmi co chcą ! Sam mam licencję i 20-cia lat stażu w ochronie i nic mnie tak nie wkurwia jak porównują nas i nasze ceny do zachodu. Czy ktoś wie ile zarabia prac.ochr. w Niemczech , Francji czy Anglii ?! Tylko tam pracują po 168 h a nie po 300 h lub więcej aby godnie zarobić . A zarobki to kosmos w porównaniu do nas. Alfik też masz rację ! Rynek ochrony od lat popsuli byli pracownicy służb mundurowych ( sam znam takich co mają po 5-6 tys.emerytury ) , a robią za 8 zł w konwoju !

 • ludzie uczycie się zdajecie egzaminy płacicie i wszyscy , którzy maja to za sobą wiedzą ,ze nie jest łatwo ani tanio
  też jestem pracownikiem ochrony z dwoma licencjami I i II stopnia , wierzcie mi nie było mi łatwo tyram nieraz po 320 godzin w miesiącu, ale jestem dumna z tego co robię – staram się być profesjonalistką w każdym calu pracuję na obiekcie o obowiązkowej ochronie jestem dumna ze swojej załogi z loga firmy z kolorów munduru którego mam zamiar nie zbrukać mam szczytny cel i pełna satysfakcję z tego co robię
  Co mnie denerwuje w tej pracy to fakt , że byli panowie policjanci nie wszyscy zaznaczam tak się w przeszłości śpieszyli z odejściem na emerytury z resortu ,że nie pomysleli , że zaczną się na tych wczesnych emeryturach okropnie nudzic , wzięli więc sprawy w swoje kosmate łapy i stworzyli ustawę o ochronie osób i mienia pod siebie tzn ,że m in w ochronie moga pracować emerytowani policjanci i żolnierze , górnicy itp z tym że tylko ta pierwsza grupa nie musiała zdawać egzaminów na licencję I stopnia , bo II należy zdac otrzymywali licencje I stopnia z urzędu
  Jak wygląda praca bez stosownego kursu i przygotowania można się niejednokrotnie przekonać już na obiekcie gdzie tacy emeryci są zatrudnieni ,ze np na ZUS taki emerytowany policjant wyskakuje na babcię z pała krzykiem i kajdankami -wstyd mi za takiego pracownika ochrony !!!!! pracownik ochrony powinien być grzeczny lecz stanowczy a używanie śpb rasowy ochroniarz dobrze sobie przemyśli , górnicy emeryci też pozostawiają wiele do życzenia , mają potężne emerytury , żona coś drobi jakis warsztat koło domu nic dziwnego że biedacy narzekaja że w ochronie zarabieją na karme dla psa !!!!szlag mnie trafia jak slyszę coś takiego , bo ja z dużo mniejszych pieniędzy musze utrzymac mieszkanie i wszelkie media cos jeśc i w czymś chodzić!!!!trafia mnie że nasze państwo chce deregulować ten zawód nie widząc że utrzymuje w nim potężne rzesze emerytów już z wyrobionym stażem pracy zabierajacych tak naprawdę miejsca pracy młodym ludziom poprzez zgodę na najniższe stawki godzinowe – bo oni muszą z czegoś żyć co za absurd i świństwo ze strony tych ludzi zgadzać się pracować za 5zł brutto na godzinę w tym wypadku musi nabakać 240 godzin i jego nie interesuje ile godzin dostanie jego kolega , ktory do ochrony z cywila przyszedł ze zdanymi egzaminami za ciężko zarobione pieniądze !!!!! ŻENADA!!!! panowie policjanci i górnicy emerytowani byłoby mi wstyd pracować i tak się wykłócać o każde 5 zł mając pełną emeryturę !!!! deregulacja da nam tyle koledzy i koleżanki ochroniarze że raz: wyeliminuja panów z resortu z grupami inwalidzkimi – i slusznie bo jak masz zdolnośc psychiczna i fizyczną to jak możesz z grupa pracować ? więc won !! poza tym kiedys były Straże
  Przemysłowe oni nie mieli licencji ale co 3 miesiace szkolenie i egzamin przypadki użycia broni w jednym palcu , oraz tryby użycia śpb ,wierzcie mi mieli lepsze efekty jeśli chodzi o zatrzymania i wykrycia , mało tego nie pracował u nich żaden emeryt resortowy ani górniczy ,się matołkom uczyć nie chciało ! ja myśle że idzie ku lepszemu serdecznie Was pozdrawiam !

  • 1 i 2 dostają z urzędu zależy z jakim stopnie wyszli 🙂 wyżej sierżanta dostają 2

  • witam jestem za uwolnieniem zawodu ochroniarz , czlowieku z licencją sa gorsi ochroniarze niz bez ,mieszkam w OLESNICY i dochodza mnie glosy ze z licncją ochroniarzom po pierniczyło w głowie tylko ćpają i uważąja sie za komandosów

 • Mam za sobą 12 lat pracy z licencja II stopnia POF ,kierowałem grupami od kilkudziesięciu do kilkuset licencjonowanych pracowników ochrony.Pomimo przeszkolenia ,rygirystycznych egzaminów ,i ciagłych szkoleń nie ustrzegli sie ci ludzie mniejszych lub wiekszych błędów.Byli to ludzie którzy zainwestowali pieniadze,zdrowie ,czas i wiażali swoja przyszłosc z tym zawodem majac nadzieję że wprowadzone licencje podniosa ich status ,pozwola zarabiac na w miarę przyzwoitym poziomie.Żona i syn sa pracownikami ochrony posiadającymi licencje (wykształcenie wyzsze i srednie).Teraz jednym podpisem .Przekreśla się nadzieje dziesiątków tysiecy ludzi na poprawę swojego statusu dopuszczając do jego wykonywania ludzi z ,,pomysłami” na dziś na zasadzie nie ma roboty pójde do ochrony.A stawki na dzis głodowe staną się niewolnicze w zwiazku z przypływem ,,nowych kadr”.Być moze przedsiębiorcy na tym zyskają ,choć nie napewno ale napewno utworzy sie sztby fuchmistrzów kontrolerów którzy do drzwi antywłamaniowych będą kazali zakładać zasówki z kłódkami, i będa sprawdzali kwalifikacje nowowcielonych bodyguardów.A ta kasa zamiast na kontrole powinna być [rzeznaczona na szkolenia i egzaminy aby w ochronie ,w branży w której idzie o zdrowie ,życie i bezpieczenstwo ludzi i mienia pracowali ludzie o jak najwyzszych kwalifikacjach a nie banada przypadków i rozwiązań na dziś.Stawki w ochronie przy ograniczeniach licencyjno egzaminacyjno zdrowotnych wynosza od 4 -10 zł (bruuto) .Ile będzie przy nie ograniczonym dostępie do wykonywania zawodu 2-5 zł ??? I będzie mozna ogłosic sukces w zwalaczaniu bezrobocia bedzie tysiące nowych stanowisk niewolniczej (bo darmowej)pracy i kilkaset stanowisk dla ndzorców niewolników.(KONTROLERZY)

 • Zabawa z deregulacja zwodów przypomina zabawę pewnego ministra z przepisami dotyczącymi połowów na wedkę .Wymyślił ten pan odległosc wedkarza od wedkarza 50 metrów(w morzu!!)co oznaczało by że na kutrze może łowić 1 (jeden) wędkarz (bo w regulaminie dot.połowu ryb z łodzi na wodach sródlądowych jest okreslona odległość między łodziami 50 metrów), wprowadził tez zakaz połowu na żywca i skazał 70 letnich wedkarzy na dziarskie przedzieranie się ze spiningiem przez nadbrzezne krzaki(wieksza moc uzdrawiająca niz orzeczników ZUSu).Na szczęście w porę się ze swoich pomysłów wycofał nie robiac wiekszej szkody (zapomniał o podrywce).

 • Ile ludzi tyle opinii ………. ale, tak naprawdę popatrzcie nawet na tych co mają licencję nie wiem jak niektórzy z nich ją zdobyli , choć nie po wyglądzie powinno się oceniać człowieka, ale …… to niech dopowie sobie każdy sam, moim zdaniem Gowin ma rację , kolejna licencja to tylko dodatkowy wydatek , a w tym zawodzie stawki są śmieszne i trzeba pół roku aby zwróciły się pieniądze za jej zdobycie.

 • Do pracodawców,dyrektorów i prezesów.
  Odprawcie wszystkie agencje ochrony,a zatrudnijcie sami pracowników na te miejsca,oni zarobią wiecej,bo agencja to zwykły pośrednik,a Wy zaoszczędzicie bo i tak będzie o wiele taniej.Zaoszczędzone pieniądze przeznaczcie na paliwo dla Policji i będziecie mieli patrol w kilka minut.Same korzysci,a i zawód ochroniarza sam się zdereguluje

 • Nie ma zawodu w Polsce o mniejszym prestiżu niz pracownik ochrony.Dyscyplina i odpowiedzialność wysoka,ranga zawodu żadna.Z dnia na dzień każdy może być odwołany ze stanowiska i wyrzucony z pracy.Administracja wszechobecna.Nad każdym pracownikiem ochrony jest dziesiątki przełożonych.Trzeba mieć zdrowe nerwy aby pracować w tym zawodzie.Licencje winny byc potrzebne tylko wtedy ggy chce się pracować samodzielnie czyli pod wlasną firmą.Jeżeli pracujesz w korporacji licencje zbędzne albowiem nadzór jest wszchobecny i to nadzór malokompetencyjny.

 • zawód ogólnie dostępny jest deregulowany to śmieszne bo już jest ogólnodostępny i jak wyjaśnić sprawę że dają ludziom szansę dostępu do broni palnej, którzy nie przechodzą badań!
  Najwyraźniej ktoś tam wyżej dostał w łapę od firm ochroniarskich żeby te mogły jeszcze taniej zatrudniać beduinów którzy będą pracować po 300 godzin tak jak teraz a poza tym już pracowników licencjonowanych jest ok 200 000 tys. jak nie więcej a tych bez żadnych kwalifikacji jeszcze raz tyle, i to sprowadza się do tego, że na rynku bedzie taki wybór w ludziach że firmy będą dawały ludziom na umowę zlecenie poniżej 6zł albo mniej bo będą mogli mieć na pęczki pijaczków z ulicy. To jest paranoja, a zresztą dlaczego zawody dereguluje minister sprawiedliwości a nie pracy, bo przecież Gowin nie ma o tym pojęcia i jestem ciekawy czy chociaż czytał ustawę z 1997r. aha no i przeciez on nie zna realiów ogarnijcie się

 • to jeszcze jedna ustawa z serii „przemyślenia głupiego Jasia”

 • Osobiście uważam, że Gowin jest najrozsądniejszym człowiekiem w PO. Sam czekam teraz na egzamin na licencję, jednakże uważam, iż to tylko pracodawca powinien decydować czy nadaję się do tego zawodu, a nie państwo! Widzę tu mnóstwo postów, mówiących o tym, że Gowin nie ma pojęcia o tym, na czym polega ten zawód. I słusznie: tak samo jak nie ma pojęcia o tym jak działa ponad 100 innych zawodów, które postanowił deregulować. Ma on jednak pojęcia o gospodarce jako takiej i wie, że kraj może rozwijać się tylko wtedy, gdy rządzą w nim prawa rynku, a nie sztuczne reguły administracyjne. Problemem nie jest to, że renciści godzą się pracować za niecałe 5 zł za godzinę, tylko to, że pracodawcy dostają dotację na ich pracę z PFRON, czyli właśnie od nikogo innego, tylko od państwa, od którego tak wszyscy (poza chyba jednym z forumowiczów) domagają się przeprowadzania egzaminów na licencję. Niby dlaczego kursy prowadzone przez ludzi zawodowo zajmujących się ochroną mają być mniej warte od egzaminu organizowanego przez sztuczny i biurokratyczny twór jakim jest lewiatan? Nie oszukujmy się: ochrona to bardzo szeroka branża. Owszem: stróżem może być każdy, jednakże nie wszyscy mogą obstawiać dyskoteki lub konwojować pieniądze – i też nie każdy pcha się na takie stanowiska. Dajmy działać prawom rynku, a wszystko będzie w jak najlepszym porządku. Pozdro dla myślących. Na koniec pytanie dla wielkich orędowników licencjonowania: czy chcielibyście, aby każdy właściciel sklepu spożywczego przechodził obowiązkowy kurs na sprzedawanie artykułów za 2500, kończący się egzaminem. Jeśli tak, to pomyślcie, ile wtedy płacilibyście za chleb. Pozdro dla trzeźwo myślących!

  • TEZ BYM TAK MYSLAŁ JAK TY JAKBYMN BYŁ PRZED EGZAMINEM , ALE JESTEM PO I WIEM ILE TO TRUDU MNIE KOSZTOWAŁO A GOWIN JAK WIDAC NIE MA POJECIA O TYM CO ROBI JUŻ NAMIESZALI W USTAWIE O PROKURATURZE I MAJA PROBLEM BARANY.
   A NAWET JEZELI SIE UPIERASZ TO WIERZ MI ZE PO KURSIE Z LICENCJA TAK ŁATWO SIE NA STOŁEK NIE WBIJESZ , BEDZIESZ KONWOJOWAŁ PO 16 H DZIENNIE

 • Była broń prywatna i praca ochroniarza. Zabrali broń i kazali robić licenje i pozwolenia na broń obiektową. Teraz chcą wrócić do tego co było. A kto zrekompesuje stracony czas i pieniądze tym co mają licencje. To czyste złodziejstwo w ramach prawa. PO – POMYŁKA OBYWATELSKA!

 • TEZ JESTE WSCIEKŁY ZDAWAŁEM EGZAMINY PONIŻAŁEM SIE PRZED JEBANA KOMISJA USTAWA NA PAMIEĆ CHORY SYSTEM,
  A TERAZ GOWIN UWALNIA ZAWODY JAKBY BYŁY CAŁY CZAS UWIEZIONE? . W MOJEJ FIRMIE CAŁY CZAS SA WOLNE MIEJSCA PRACY CHETNYCH BRAK BO KTO BEDZIE ZAP…. ZA 6 PLN.
  JA SWOJEJ LICENCJI NIE ODDAM !!!!! POZA TYM NIC NIE PROPONUJĄ CO Z PRACOWNIKAMI KTÓRZY MAJA LICENCJE
  JAK BYŁEM ZA PO TAK TERAZ MAM ICH W DU…PIE
  JAK ZWYKLE NAS PAŃSTWO WYROBIŁO

 • WLASNIE MIJAJA MI BADANIA I FIRMA JUZ MI POSLALA PONAGLENIE ZE MAM JE DOSTARCZYC I TU POWSTAJE DYLEMAT CZY ROBIC TE BADANIA CZY OD STYCZNIA BEDA JASZCZE DO CZEGOS POTRZEBNE A MOZE TYLKO UTOPIE 350 ZL ZEBY NA DWA MIESIACE MIEC WAZNE BADANIA BO GLUPIA FIRMA MI SIE O NIE UPOMNIALA. ZAWSZE Z KOMENDY PRZYPOMINALI O DOSTARCZENIU BADAN A TU TAKI NUMER ZE SOBIE KTOS WYMYSLIL W FIRMIE ZEBY TEGO PILNOWAC. CO O TYM MYSLICIE MOZE COS DORADZICIE

 • Emeryci renciści do domu!!!!! Co to za ochrona sami inwalidzi!!! Odnośnie licencji może być ale otrzymanie po studium a nie dodatkowa kasa! Nabijanie kasy przez państwo! Czas na porządek na obiektach handlowych wystarczy szkoła średnia porażka Co za państwo umowy śmieciowe ci ci maja firmy i znajomości czeszą kasę PORAŻKA!!!!

 • rząd wymyśla deregulacje zawodu może poniósł by koszty które ponieslismy placąc za kursy lekarzy i licencje nie mowiac o czasie straconym na uczeniu sie.ale dlaczego mnie to dziwi ze nowa ustawa uderza w zwykłych ludzi przecież to polska a my jesteśmy niewolnikami we własnym kraju zaczynam się wstydzić ze jestem polakiem

 • Pracownik ochrony podejmujący działania wobec innych osób musi mieć szkolenie nawet w takich tematach jak „dobro osobiste” . Deregulacja spowoduje, że prac. ochrony naruszy prawo na skutek braku jego znajomości i będzie miał problem osobisty. Skoro będzie egzamin na „broń|” to niczego to specjalnie nie zmieni. Deregulacja spowoduje, że pracownik ochrony to najniższy stopień pracownika najemnego. Dostęp do zawodu i tak jest wolny, gdyż bez licencji używa tego tytułu kilkaset tysięcy osób. Tu jest problem – mylenie dozorowania od ochrony.
  Egzamin nie jest taki drogi – badanie lekarskie jest droższe. Po deregulacji przypadków użycia broni będzie sporo.

 • TYLKO I WYŁĄCZNIE PO TO CHCĄ ZNIEŚĆ LICENCJĘ ŻEBY PO ZMIANACH PRZEPISÓW DOTYCZĄCYCH ULG DLA PRACODAWCÓW ZATRUDNIAJĄCYCH KALEKI Z RENTAMI I EMERYTURAMI,WŁAŚNIE TE DZIADY MOGLI PRACOWAĆ BEZ OBAW !! POLSKA TO PAŃSTWO DZIADÓW I CHOREGO PRAWA

  • Masz rację polski ochroniarzu najniżej na świecie opłacany z najniższym prestiżem zawodowym , ale my skupiliśmy się na deregulacji a tymczasem zwykłe grupy inwalidzkie nas wykosza ze społeczeństwa
   23. 01 .2013rz powodu braku grupy zostaliśmy z kolegami zwolnieni z pracy czy to aby nie zakrawa na dyskryminacje zdrowotna ???? !!!!!!! w zawodzie szlag mnie trafia na emerytów i tych pierdolonych grupowców dla nich kiedyś były odrębne zakłady z lekarzami produkowali sobie np szczotki czy pastę do butów Helios i nikt im sie tam nie mieszał a teraz ze względu na swój stan zdrowia a jakże !!! mogą być pracownikami ochrony !!!!!!! i nikt im w tym nie może przeszkodzić są jak święte krowy !!!!! bo maja grupy i pseudosiłę do pracy jesteśmy krajem inwalidów i ochroniarzy z balkonikami z licencjami i orzeczeniami lekarskimi na których oni wpisali że jesteśmy zdrowi psychicznie i fizycznie i nie ma przeciwwskazań do wykonywania zawodu pracownika ochrony z licencją niech szlag trafi cały pefron i zachłanność pracodawców którzy biorą pieniądze za grupy !!!!!! nie dla DYSKRYMINACJI ze wzgl na zdrowie to prawdziwe zdrowie !!!!!!!!! pozdrawiam

 • Witam,
  Panowie, dlaczego mam wrażenie, że wiele z „wypisujących” się tu osób ma na celu tylko zaistnienie na tym forum, nawet jeżeli mają napisać coś, co świadczy jedynie o ich niekompetencji (żeby nie napisać – głupocie). Również o tym, że nie przeczytali poprzednich wypowiedzi, a jednak mimo to postanowili napisać coś (ich zdaniem) mądrego. Przecież w wypowiedziach jest informacja, że po deregulacji osoby z grupami inwalidzkimi zostaną „wykoszone” z naszego zawodu. Napisano także, że na używanie broni do pracy jednak trzeba będzie uzyskać pozwolenie, a to wiąże się z odpowiednim przeszkoleniem i zapewne egzaminem (w końcu to broń palna!). A mimo to, niektórzy niekumaci autorzy wypowiedzi nie doczytali się tego i wciąż uparcie piszą o przewidywanym szturmie emerytów i rencistów na zawód „pracownik ochrony”, którym natychmiast pracodawcy dadzą do ręki broń palną i wyślą ich na ulicę.
  Właśnie m.in. wypowiedzi takich niedoinformowanych i niedouczonych osób, które mienią się być ochroniarzami, w połączeniu z ich nieumiejętnością posługiwania się językiem polskim (przynajmniej w piśmie), deprecjonują nasz zawód. Wiele osób spoza branży, po przeczytaniu wielu z tych wypowiedzi, może dojść do wniosku, że typowy pracownik ochrony to z zasady niedouczony „siłownik”. Nasze wypowiedzi świadczą o nas, (nawet jeśli podpisujemy się pseudonimem), a w pewnym stopniu, niestety, również o całej grupie zawodowej.
  Prawdziwi ochroniarze powinni wiedzieć, że nawet na dotychczasowych zasadach licencja p. o. nie jest pozwoleniem na noszenie i używanie w pracy broni, bo trzeba wcześniej uzyskać „Legitymację osoby dopuszczonej do posiadania broni” (nazwa idiotyczna, ale uprawnienie sensowne i uzasadnione), z pieczątką „B” (Ochrona bezpieczeństwa innych osób oraz mienia). Legitymację taką wydają komendy wojewódzkie policji. Jestem przekonany, że uprawnienie to będzie nadal wymagane, ale jego uzyskanie, po zmianie przepisów, powinno zostać poparte zdaniem egzaminu ze znajomości szeroko pojętej obsługi broni, a może i zasad jej użycia w naszej grupie zawodowej. Taką wiedzę przecież MUSI posiadać pracownik ochrony, niezależnie od tego, czy jest licencjonowany, czy nie. Nabędzie ją na obowiązkowym szkoleniu, ale jak znam „organy”, to będą one chciały ją sprawdzić przed umożliwieniem komukolwiek chodzenia z bronią. Do tej pory egzaminy takie obowiązywały osoby chcące uzyskać „Dopuszczenie” w innych celach (szkoleniowy, prowadzenie strzelnicy, itd.). Pracownicy ochrony byli z tej dziedziny egzaminowani podczas zdobywania „swojej” Licencji. Wystarczy więc rozszerzyć obowiązek egzaminacyjny o „B”.
  Przyznam się, że nie czytałem projektu nowej Ustawy, ale z docierających do mnie informacji i opinii myślę, że rację mają Ci, którzy twierdzą, że ta zmiana zmieni znacznie mniej, niż to się na pierwszy rzut oka wydaje.
  Pozdrawiam.

 • normalnie żal mi Was , czytam i śmiech i płacz!Piszecie o szkoleniach , szkołach policealnych , umiejetnościach , szacunku , etosie służby itp. A od kiedy Cieć Pan Cieć miał w Polsce szacun , markę?Trzeba być ostanim idiotą aby wysłać własne dziecko do szkoły policealnej ochrony Vipów – smiech .Nastała zmiana ustroju , ktoś wpadł na pomysł robienia pieniędzy i ubrał Ciecia w szaty Agenta Ochrony Mienia . Stworzył ramy prawne , wydał mu licencję niech będzie ważny , czasami pistolet , czasami pałkę i ten AOM bawi się tymi zabawkami w nocy za 4,5 zł na godzinę . Przy tym uwierzył w bajki o etosie służby , ba czasami nazywa siebie funkcjonariuszem.Nie zauważa , że to on jest zabawką w rękach innych i to taką co jeszcze bawiąc przynosi dochód.To jest prawda o Cieciu Panu Cieciu.

 • Wiecie co macie rację na hu..j mi ta licencja jak pały dostały za darmo i trepy też kur…wa pracowałem przez rok w jednym miejscu i hu..je bez pojęcia o ochronie wywalili mnie na śmietnikza 6 zetaa jebałem po 250 h mam 15 letnie doświadczenie w ochronie i żadna pyda nie chce mnie przyjąć do pracy ,posiadam licencję pozwolenie na broń i na hu,,j mi to .Rękę bym muśał sobie chyba odciąć żeby robotę Dostać .Kolega ma rację wyjść na ulicę i ich doj..e..b.a.ć.. proszę oto przykładW wielu firmach dzieje się jednak tak, że choć pracownicy mają podpisaną umowę zlecenie, to wykonują pracę w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, pod jego kierownictwem i nadzorem. To już jest bezprawne działanie pracodawcy i próba wykorzystania pracownika. W takiej sytuacji prawo zakazuje zastępowania umowy o pracę umową zlecenie.
  Takie przypadki można zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy, która przeprowadzi kontrolę. Po kontroli inspektor pracy może wystąpić do pracodawcy o potwierdzenie na piśmie zawarcia umowy o pracę. Gdy pracodawca odmówi, sprawa może trafić do sądu pracy. BA

  Zobacz więcej na stronach Gazety Olsztyńskiej: http://praca.wm.pl/90084,Prawa-i-obowiazki-zatrudnionych-na-umowe-zlecenie.html#ixzz2M5DDBace

  • sam jesteś pała bo nie dostałeś się do policji to poszedłeś na CIECIA:)))))), Policjant po roku służby ma większe doświadczenie w tym temacie niż TY leszczu po tych swoich 15 latach spania w stróżówkach:)))))))))

 • szkoła się nie opłaca wykorzystują frajerów 😀 kursy były szybciej niż szkoły pozdrawiam

 • Witam a ja widzę w tym dobre rozwiązanie osoba jeśli sie nadaje do zawodu to przejdzie kurs i bedzie dobrym pracownikiem a pozwolenie na broń będzie wydawane na na zasadach ogólnych więc w czym problem ? Znam sporo osób które pracują w tym zawodzie i nie posiadają licencji i powiem że nie jeden pracownik z licencją nie dorasta im do pięt .Bo i z takimi sie spotkałem .To tylko papier a człowiek jest człowiekiem i nie zmieni tego żadna licencja .Ile osób z róznymi uprawnieniami źle wykonuje swoja pracę bo się nie nadają tylko maja papier i się ich zatrudnia bo taki jest wymóg a można by przyjąć bardziej odpowiednią osobę tylko nie ma ona uprawnień bo np: nie ma funduszy na zrobienie licencji ,czasu bo pracuje na bierzące życie lub stosownego wykształcenia . Mogę jeszcze dodać ze w Polsce moim zdaniem i tak jest problem z wydawaniem pozwoleń na broń powinien być łatwiejszy .Wiem zaraz polecą komentarze ze dać broń wszystkim ale proszę zauważyć ze każdy człowiek powinien mieć prawo do obrony i poczucia bezpieczeństwa i dlatego powinno moim zdaniem wygladać to tak : pozytywna opinia,badania ,przeszkolenie,egzamin i wydanie pozwolenia .A jak idiota będzie chciał narozrabiać to broń sobie i tak kupi lub narozrabia czym innym. Zrobienie licencji to koszt i czas wiem ale to nie zmienia faktu że to tylko papier a życie pisze swój scenariusz

 • Mundurowi psuja wszystko! Kazdy normalny mlody powinien olac prace w ochronie,

 • Kompletne nieporozumienie, chociaż jeżeli istotą projektu było obniżenie kosztów dla firm to sie udało. Deregulacja miała ograniczyć dostęp do zawodów blokowanych przez korporacje. Jeżeli ma to uzasadnienie dla lekarza to o jakiej korporacji zawodowej ochroniarzy możemy mówić? Do tej pory pracownicy ochrony, wykorzystywani bez litości,łupieni i okradani, musieli miec przynajmniej minimum wiedzy, teraz będą to ludzie z łapanki a weryfikacja będzie miała charakter negatywny, tzn. jak kogoś nie zastrzelisz to się nadajesz. A co Pan Gowin powie ludziom, którzy poświęcili dwa lata na naukę zawodu w szkołach ochroniarskich, stracony czas i pieniądze. Wiadomo powszechnie, że właścicielami najwiekszych firm ochroniarskich są byli oficerowie służb, oni i tylko oni skorzystaja na tym projekcie. Panie były ministrze Gowin, czy zrobił Pan to z premedytacją?

 • kolejne działanie państwa tworzące nowe możliwości do korupcji…

 • Chodziłem na kurs pracownika ochrony zrobiłem licencję 2go stopnia .Pracuję niecały rok .pracę było trudno dostać bo wszędzie gdzie dzwoniłem pytano przede wszystkim o to czy mam grupę inwalidzką.Teraz mam pracę za niezbyt duże pieniądze ale czy po tej deregulacji na moje miejsce nie zatrudnią dwóch emerytów?.Zakład który ochraniam jest zakładem o szczególnym znaczeniu dla interesów państwa.Ale czy to ma znaczenie w naszym kraju?przecież pracownik ochrony powinien mieć :licencję 2 go stopnia z badaniami i pozwoleniem na broń palną równocześnie być inwalidą ze znacznym stopniem utraty zdrowia.

  • Czytasz w ogóle to co jest napisane w deregulacji? Zaznaczono wyraźnie ,że licencja zostanie zastąpiona wpisne kwalifikowanego pracownika ochrony ,który nie będzie mógł być niepełnosprawny. W obiektach obowiązkowej ochrony będą mogli pracować ludzie wyłacznie zdrowie (którzy przejdą badania) oraz uzyskają określony wpis.

 • Witam mam pytanie takiego typu. Obecnie żeby zdobyć licencje pracownika ochrony i pozwolenie na broń trzeba zdać egzaminy komisyjne w komendach woj. Po deregulacji skąd mam wiedzieć czy osoba którą chcę zatrudnić rzeczywiście posiada wymaganą wiedzę jak prawo użycia broni czy środków przymusu. Nie ma co się oszukiwać płaci gość 1 800 za kurs i tak go przepychają z zaświadczeniem że może przystąpić do egzaminu na licencje. Prawdziwy egzamin odbywa się komisyjnie bo tam nie ma już znajomości (może w mniejszym stopniu) i tam naprawdę trzeba wykazać że taką wiedzę się posiada. Jak to się ma po deregulacji czy wystarczy zdać egzamin wew. i już po ptokach ??

 • Jak mogę teraz uzyskać licencję II stopnia? Mój pracodawca chce pozostawić tylko takich Dyżurnych?

  • Musisz zdać egzamin po kursie na II lub ukończyć szkołe policealną o profilu ochrony, gdzie dodatkowo uzyskasz zawód technika ochrony. Generalnie szkoda siana na to. Duży wydatek, który się nie zwróci.

 • Branża ochrony w PL to istna amatorka nie wchodzcie w ten pseudozawód,robicie na portki włascicielom firm zarobki rzędu 5zł na h umowa zlecenie to norma .O i najlepsze pracownik ochrony z grupa inwalidzką śmiać się czy płakac,stach się bać.Wszystkie firmy to jedna banda to jest pierd******** pseudozawód .Ludzie nie dajcie się oszukiwac tym byłym milicjantom w większości włascicielom tych pseudofiremek z branży łochrony cięcie stróże inwalidzi żal pl.Za granicą takiego dziadostwa nie widziałem ale jak to u nas kombinator ma się dobrze a państwo pozwala na śmieciówki dziekujemy bolek i spółka o take polske żesta walczyli

 • Moim zdaniem najwięcej ciała daje PIP. Byli milicjanci swoją drogą bo wykorzystują ludzi jak tylko się da. Jak można dać dla człowieka umowę zlecenie skoro pracuje w jednym miejscu, ma unormowany czas pracy i odpowiada za swoją pracę ?? Żeby PIP się przeszedł po obiektach nie po firmach a obiektach i sprawdzili jaką dokumentację pracownicy prowadzą. Na zleceniu nie może być czegoś takiego jak lista obecności. Sama nazwa mówi zlecenie a nie praca. W Polsce problem w tym że nikt nikogo nie kontroluje a instytucji kontrolujących mamy dość dużo ale biedaki takie zapracowani że nie mają czasu.

 • Witam, czytając niektóre wpisy odnoszę wrażenie, że wielu autorów ma IQ tak wysokie jak nr buta.
  Żal do byłych policjantów wg mnie jest bezzasadny-trzeba było samemu iść pracować do Firmy,a potem mówić.No, chyba że nie przyjęli bo np delikwent nie miał zadnego wykształcenia, albo oblał testy.Milicjant po szkole podoficerskiej miał znacznie większą wiedzę fachową niż ochroniarz po kursach i z kilkuletnią praktyką, o cieciach bez licencji nie wspominam. Pisanie ze „pały” otrzymują licencję obligatoryjnie a nie powinni podyktowane jest zwykłą zazdroscią. Można bylo samemu iśc np do Szczytna, prawda?Ale tam nie przyjmowali „z lapanki”…
  Cała markę zasrywają niedouczeni i pełni kompleksów „agenci”.Pisanie ze wykształcenie nie gra roli jest bzdurą – powinno być minimum średnie.Sami zresztą sramy sobie w opinię -pracowałem z”mięśniakami bez wyksztalcenia i ogłady więc coś na ten temat wiem. A po deregulacji i tak „pały” będą górą -wolę przyjąć do pracy byłego policjanta, niz popierdółkę z przerostem ambicji.
  Pozdrawiam

  • simin chyba sam jesteś byłym milicjantem bo jakos tak bronisz tych biedaków
   Pacowałam osobiście z wieloma emerytami policyjnymi i górniczymi rzadziej do ochrony pchaja sie żołnierze a juz strazacy prawie wogole za to przychodza nauczyciele bo biedni ! i w zw z tym bylo tak byly policjant od patroli jak najdalej bo łazić 2 godziny to za duzo dla jego kregosłupa a poza tym on jest znerwicowany bo miał 39 lat jak szedł na emeryture a teraz musi mieć kupę godzin i za te godziny potrafi popychac kolegów i kolezanki bo dla dzieci na posagi pracuje
   górnik już dośc się na dole nafedrował nogi bola i kregosłup najlepiej jakby został dowódcą albo miałby jakis śpiący posterunek i duzo godzin za to nauczyciele są wogóle niereformowalni w tej pracy piszą jakies eseje nie pojmuja co to znaczy ochrona z ludżmi życ nie umia zero współpracy i twierdzą że nie nogi i glowa ale długpopis jest ich narzędziem pracy pisze to z pełna odpowiedzialnością CI LUDZIE SIĘ DO TEGO NIE NADAJA a ja pytam to kto ma za nich przez 12 lub 24 godziny zap——-lać ? pomyśl zanim napiszesz

 • Witam…Pracowałem w około 8 agencjach ochrony od lini kas skończywszy na konwojach i grupach interwencyjnych….I nigdzie szalu niema od 5 do 9 zł na godzine!!!Teraz pracuje w konwoju i na grupie interwencyjnej po 350 godzin miesięcznie z bronią i nie polecam tego zawodu bo kasy mało a w domu jesteś gościem…tedna umowa o prace a druga na zlecenie zeby tobie nadgodzin nie placili….niech sie wezma nasze mądre glowy w sejmie za to bo tak jest w calym państwie nie tylko w Wielkopolsce z kąd pochodzę…Pozdrawiam bieda aż pochnie!!!

 • W mojej firmie to pracowali nawet panowie bez jednej ręki, dłoni i to nie jest zawód ogólnodostępny? To jest najbardziej dostępny zawód w Polsce pracują w nim emeryci, renciści, sprawni, nie sprawni itp…

 • a JA jestem za !!!!!!!!!!!!!! zdawałem na I i II stopie i nic to nie dało. jak potrzeba profesjonalistów i ludzi do pracy to się ich znajdzie! jak potrzeba za 4zł to pójdą Ci np. z pod sklepu lub emeryci biedaki. mi osobiście to nie przeszkadza a licencja to tylko wyzysk finansowy i nikomu to nie potrzebny papier. JESTEM ZA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! a nieudaczniki i popleczniki będą tu afer szukać. ps. od 95 grudnia w zawodzie!!!!!!!

 • to teraz nie trzeba być inwalidą??!! 8-0 bo w moim mieście wszystkie oferty pracy w ochronie objęte są klauzulą „wymagany stopień niepełnosprawności” już ze zdeterminowania miałem sobie obciąć rękę albo nogę no rozważałem tez wydłubanie oka albo jakiś uraz mózgu , żeby dostać pracę w ochronie.

 • Rozśmieszają mnie osoby, które twierdzą iż licencja daje gwarancję że pracownik ochrony będzie sie posługiwał inteligencją! a to podstawa! Pracowałem z takim gogusiem, który miał licencję 2 stopnia a nie rozróżniał krawata od krawatki!!!! Ubrał debil krawatkę bo dziewczyny mu wmówiły że to krawat kierowniczy. Po za tym licencja została stworzona po ta aby byli mundurowi z MO, ORMO czy ZOMO! mogli dorobić do swoich „skromnych” emeryturek to oni zaniżają stawki!

  • Widziesz, nie każdy się zna na modzie. Na pewno więcej wiedział na temat przepisów i prawa od pracownika bez licencji. Praktywka przyjdzie z czasem. Popraw gramatykę lepiej.
   Pozdrawiam i życze pokory.

   • @*Widzisz”

   • @*Widzisz”,”praktyka”

    • Do dd Widzisz kiedy to nie sprawa mody tyko inteligencji i obycia właśnie!(jak ktoś jest debilem to debilem pozostanie, cóż taka kolej rzeczy) Widzę że i Ty jesteś tak samo inteligentny jak osoba o której wspomniałem. Czy ty wiesz co to gramatyka?, o czym Ty mówisz. Popatrz się na swoje „wypociny” z poprawkami, zastanów się czy Ty akurat możesz zwraca mi na to uwagę. Troszeczkę pokory człowieku.

     • Oczywiście ,ze mogę, dlatego też poprawiłem Ciebie. Ponieważ byki sadzisz. Swoje literówki również. Pokory nie wiem do czego mam mieć? Pisze zgodnie z gramatyką,a jak widzę błąd to poprawiam.

     • A tam zaraz obycia. Też do niedawna nie wiedziałem co to za model buta „snikers”. Tylko po co mi to? Naprawdę, by wykazać się inteligencją są lepsze rzeczy niż rozróżnianie krawatu.

     • Hahaha!!! OOJ dd. To uważaj bo pomylisz spodnie z sukienką, skarpety z rajstopami czy slipy ze stringami :))))))))))))))))))))))).(Inteligentny człowiek rozróżnia co nosi mężczyzna a co kobieta)
      1/4 inteligencie.
      Widzę że zniżasz temat sprawa dotyczy nie kwestii mody tylko właśnie obycia!!!
      Tak jak wspomniałem wcześniej jesteś tak samo gramotny jak osoba o której wspomniałem.
      Pewnie też dostałeś licencję z automatu ;))))

     • Zapewne lepiej być obytym w języku polskim niż w tym czy o czym wspominasz. Nie kazdy interesował się ubiorem w taki sposób by to wiedzieć.

     • Próba obrazy mojej osoby raczej dobrze o Tobie nie świadczy. A wiedza o ubiorze, nie mówi nic o inteligencij lecz tylko i wyłącznie o wiedzy z danej dziedziny. To wszystko i nic więcej. Życze przemyślanych wypowiedzi.

     • O czym Ty mówisz człowieku. Czytaj ze zrozumieniem! Czy inteligentny człowiek, Twoim zdaniem, nie powinien wiedzieć co nieco o garderobie męskiej i damskiej? Ty sprowadzasz to do kwestii mody!! Jeszcze raz mówi Ci że to nie kwestia mody! ( Jeżeli ktoś jest tumanem to nim będzie do końca, jeżeli nie da sobie przetłumaczyć) Jeżeli chodzi o moją gramatykę to też nie masz racji. Kto Ty jesteś!? (wyrocznio! :-))) Niestety niektórzy są po prostu nie reformowalni.

 • Gowin oj ty filozofie. Zapoznałem się dzisiaj z deregulacją zawodu pracownika ochrony. Teraz jest gówno a bedzie jeszcze większe w tej branży. Nie chce mi się tracić czasu na zbędną polemikę …. ręce opadają.

 • A co z tymi co maja kurs z ochrony zrobiony tylko nie podchodzili do egzaminu albo oblali wydali kase i wydana kase za badanie czy po zniesieniu beda zdawali egzamin czy ten kurs co zrobili to ich ratuje i moga podjadz prace w tej dziedzinie

 • panowie najwieksze jazdy beda na imprezach masowych,ja pracuje tylko na imprezach juz przeszło 3 lata wiec tam mam nieraz przeboje.licencja robi za służbe porzadkową tylko że połowa z nich wyglada jak sami by wymagali pomocy i ochrony.licencja (niewszyscy) na masowkach robi wszystko zeby nie brac udziału w interwencjach.albo są ustawiani prze kierowników ds bezpieczenstwa tak zeby nieprzeszkadzać ogarnientej wiarze.dosyć czesto interwencje podejmuja infomacyjna a nie porzadkowa. naprawde ciesze jak nie musze na imprezach pracowac z licencja z małymi wyjatkami gdy pracuje z ludzmi z licencja ale naprawde ogarnietymi takich osob znam moze 20.widziałem tez juz ludzi po szkolach ochroniarskich bo on ma 2 licencje ,kierownika ds bezpieczenstwa a jak przychodzi do roboty to on nie wie jak sie zachowac i co ma robic. przewaznie jak jadziemy gdzies na zabezpieczenie montazu przed impreza to nawet jak jedzie ze mna licencja to i tak ja odpowiadam za zabezpieczenie montażu i demontazu a jestem tylko sluzba imformacyjna wiec powiem tylko tyle nic nie zastapi dosiadczenie , nie dla ludzi orzeczeniem w ochronie

  • Piszesz jakby przez translator. Mało składnie, mało logicznie.

  • szanowny kolego, jesli jako sluzba informocyjna podejmujesz interwencje, dzialasz niezgodnie z obowiazujacym prawem. po prostu nie masz prawa do tagiego dzialania

  • Faktycznie piszesz i nie wiesz o czym piszesz ja powiem ci jedno podejmuj sobie te interwencje jako słuzba informacyjna do czasu aż cię do sądu zawloka a tam doklanie cie przemusztruja z jakiego przypadku podjąleś ta interwencję , zaplączesz się jak gówno w przeręblu raz i drugi to ci się interwencji bez uprawnien z doświadczeniem życiowym i zawodowym odechce , przemyśl to sobie

 • Koleżanka azja ma absolutną rację!!!
  deregulacja jest naszym wybawieniem od tego MSW „emeryckiego”gówna!!!

  • dzieki za poparcie Ans 🙂 jesteś wielki ! przez lata pracy dotarło do mnie wiele rzeczy teraz z tą deregulacją to przyjdzie również i wielkie ozdrowienie 🙂 już niektórzy Leśni Dziadkowie obmyslaja jak wycofać gupy ? no i pół biedy jak któryś z nich ma na czas określony ale co zrobia ci co jeszcze w zeszłym roku wyrobili sobie gupy 2 na stałe niektórzy już nawet nie dychaja boja się widma pracy na umowę zlecenie bez urlopiku i dodatków wszelkiej maści .
   A ja się cieszę bo od 10 lat słyszę jacy to oni szanowani są i cenni a każdej agencji bo maja grupy a ja za……..m bez etatu skladek ZUS urlopu itp a umowę o pracę to mam na 96 zł na miesiąc i z tego mam ZUS odprowadzony ot kochany nasz rząd kraj i reszta !!!! ciesze się bo już w tym roku PFRON jest niższy o 600 zł za jednego grupowca a od czerwca ma go wogole nie być .
   Emeryci z pracy won ! albo zawiesic emerytury te wypasione górnicze i policyjne !!!!!!! pozdrawiam :))

 • Czytałam propozycje Gowina. Posiadam lic IIst.POF.Pracuje 5 lat w ochronie na różnych obiektach. Uważam że większość ludzi z niepełnosprawnością są zdrowi (z małymi wyjątkami).
  To nasz chory system sprawił o przyjmowaniu do pracy z orzezeniem .I takie orzeczenia
  wydaje MOPS.Wzieła bym śie za emerytów .Jak chcą pracować to niech zawieszą emerytury i wtedy zrobił by sie wolny dostęp do pracy.To przez nich jesteśmy trzktowani jak ciecie.
  Wmojej praktyce to przez nich dochodziło do idiotycznych zdażeń.To oni dostawali wcześniejsze renty na główke.Jak taki będzie musiał zawiesić swoją emeryture to 10 razy zastanowi się czy robić za taką jałmużne.

 • Czytałam propozycje Gowina. Posiadam lic IIst.POF.Pracuje 5 lat w ochronie na różnych obiektach. Uważam że większość ludzi z niepełnosprawnością są zdrowi (z małymi wyjątkami).
  To nasz chory system sprawił o przyjmowaniu do pracy z orzezeniem .I takie orzeczenia
  wydaje MOPS.Wzieła bym śie za emerytów .Jak chcą pracować to niech zawieszą emerytury i wtedy zrobił by sie wolny dostęp do pracy.To przez nich jesteśmy trzktowani jak ciecie.
  Wmojej praktyce to przez nich dochodziło do idiotycznych zdażeń.To oni dostawali wcześniejsze renty na główke.Jak taki będzie musiał zawiesić swoją emeryture to 10 razy zastanowi się czy robić za taką jałmużne.Takiemu nie chce się pracować .Jak go wywalom to pójdzie do innej firmy i jakoś to będzie.Uważam też że pracownik ochrony nie powinien być poniżej szkoły średniej.Szkoda że nie możemy się zebrać i przekazać swoich postulatów.Aponoć nas tak dużo.

 • Może Szanowny pan Gowin pomoże wrócic niektórym do zdrowia?

 • Witam wszystkich.
  od roku jestem szczęśliwym posiadaczem licencji P.O.F II st.
  Uważam, że deregulacja sama w sobie nie jest zła. Czy teraz w ochronie dzieje się dobrze? Poczytajmy co nasi koledzy z bronią wyprawiają… ,,dwóch pracowników grupy interwencyjnej strzelało z broni palnej do budki z kebabem po tym jak właściciel nie chciał im zrobić jedzenia za darmo…,,” „pracownik ochrony wystrzelal caly magazynek do znaku drogowego gdyż nudził sie na dyżurce” obie sytuacje byly pod wpływem… „kierowca konwoju stracil panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo, wóz byl mocno przeciążony… I tak dalej… Każdy kto pracuje jakiś czas w ochronie słyszał i zna wiele takich sytuacji. Ja osobiście nie boje się że po deregulacji moja stawka spadnie czy stracę prace. Boje sie ze kiedys trafie na idiote i podobna sytuacje. Nie czarujmy sie, kursy na licencje w obecnej czy zmienionej formie są takie jakie są… A egzamin ze strzelectwa był najlatwiejszy… Pelnosprawni czy nie… Wielu do tej pory agentów osiedlowych i parkingowych po niewielkim wysilku i nakladzie srodkow uzyska dostęp do broni obiektowej. Nie przeraża was to? Bo mnie bardzo…

 • No fakt za dobrze to nie będzie z tą bronią. Znam gości którzy robili ostatnio kurs na licencje Ist. i szczerze powiedziawszy z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić że nie mają pojęcia o stosowaniu środków przymusu ani o użyciu broni, a zaliczyli wew. egzaminy. Wszyscy oni wpadli na pomysł że nie podejdą do egzaminów w komendzie woj. i poczekają na deregulację i będą mogli pracować z bronią. Jeżeli chodzi o emerytów i inwalidów to ciężki temat myślę że gdyby emerytury i renty były godne to by ludzie nie byli zmuszeni pracować w ochronie chociaż dla polaka zawsze będzie mało. Z jednej strony zastanawia mnie kwestia badań lekarskich. Inwalida posiadający rentę jest osobą niezdolną do pracy za co przysługuje mu renta. Jak to się ma do badań specjalistycznych przeprowadzanych przez 5 lekarzy komisyjnie, którzy stwierdzają że osoba taka nadaje się do pracy w ochronie ?? Moim zdaniem w takim przypadku lekarze sami sobie zaprzeczają. Powinni się określić czy jest zdolny do pracy i nie powinien dostawać renty czy niezdolny do pracy i taka renta faktycznie mu przysługuje. Jeżeli chodzi o umowy no to niestety nasz Rząd pozwala dla przedsiębiorców wyzyskiwać ludzi sam pracowałem w miesiącu 230H i miałem umowę zlecenie. Podpowiedziano mi jednak, że takie coś się zgłasza do PIPu ale to się wiąże z tym że pracy już się nie ma. Ale gdyby jednak szanowni państwo z PIPu ruszyli swoje szanowne 4 litery i się przeszli po obiektach ochranianych i przejrzeli prowadzoną dokumentacje to by państwo spore sumki zarobiła na karach a ludzie mieliby szanse na normalne umowy. Wiąże się to z tym że firmy ochroniarskie będą musiały podnieść stawki za ochronę żeby można było na normalnych warunkach zatrudnić ludzi ale myślę że społeczeństwo by się przystosowało do płacenia normalnych pieniędzy za normalną ochronę. Oczywiście też trzeba świadczyć usługi na normalnym poziomie a nie stawki w górę a ludzie zostaną ci sami. W północno wschodniej Polsce (z tych rejonów pochodzę) firmy zamiast prześcigać się w poziomie świadczenia usług to się ścigają kto weźmie mniej. I takim sposobem na GI ludzie zarabiają 4zł/H umowa zlecenie to norma nie dają umów o pracę. Nie spotkałem się z żadną firmą która zaproponowała by umowę o pracę. Jednym słowem w Polsce ochrona zamiast się polepszać jak w innych krajach to u nas się pogarsza.

 • Żeby być cieciem za 1200 na umowę zlecenie wystarczy teraz orzeczenie o niepełnosprawności i firma cię przyjmie z pocałowaniem ręki nawet o licencje nie pytają!

  • Bo za deregulacje pefronu się nikt nie bierze 😉

 • a co z tymi co sa po szkole na kierunku -pracownik ochrony osob i mienia II stopnia ale nie zdal egzaminu praktycznego w tym roku ? beda na liscie czy musza zdac egzamin by na niej byc?

 • Szkola to nie kurs, a egzaminy w szkole zdane i sam koncowy oblany? Raczej czeka cie wydatek na kurs.

 • istota deregulacji jest ulatwienie dostepu do tego zawodu do ktorego dostep utrudniaja roznego rodzaju samorzady zawodowe /korporacje/ np, prawnicze. Do zawodu pracownika ochrony fizycznej nie ma takiego utrudnienia. trzeba przejsc kurs /nikt nie utrudnia jego odbycie/, zdac egzamin /komisja egzaminacyjna nie sklada sie z pracownikow fizycznych tak jak to jest w przypadku zawodu prawnika/ i to wystarczy. Istota wprowadzenia licencji bylo uniemozliwienie np. zlodziejom/ ochrony wartosci pienieznych. Pan Gowin jak zawsze nie jest zorientowany w tym co robi i o co w tym wszystkim chodzi

 • nie bardzo rozumiem dlaczego osoba bedaca na emeryturze nie moze pracowac w ochronie!? moze ktos mnie to logicznie wytlumaczy. dla gospodarki taka osoba jest potrzebna. placi skladku na ubepieczenie spoleczne z ktorego sam nie korzysta.

  • Bo zaniża stawki pracując sobie dla zabawy! Nie wierz w bajeczki o biednych emerytach niemających co do gara włożyć. W ochronkach 99% to emeryci resortowi z mundurowymi emeryturami mogący sobie pozwolić nawet na prace za 5zł/h żeby tylko nie siedzieć w domu. Wystarczy powodów?

   • Konwojent powiem tobie, że twoja stawka 5zł to jeszcze nie najgorsza 😀 Ostatnio zaproponowano mi pracę w grupie interwencyjnej za 3,50 Brutto. Posiadam obie licencje II st (fizyczna i zabezpiecz. tech.) I z całą pewnością mogę stwierdzić że w Polsce nie ma narazie przyszłości jeżeli chodzi o ochronę. Polecam Anglię aczkolwiek tam nie honorują Polskiej licencji.

    • Oczywiście byłbym sam rodzynek poniżej 30 roku życia bo reszta to dziadki które ledwo z samochodu wysiadają

 • Ale tu nie chodzi o fakt ze ta osoba pracuje w ochronie tylko tego sens… Ok Policja, BOR, wojskowi i pare innych agencji ktorzy wysylaja ludzi w wieku 40 lat na emeryturę, a większość z nich ma większe pojęcie o ochronie i stosowaniu SPB niz my licencjonowani agenci. Ale gosc w wieku 65 lat… Ktorego sadza sie na parkingu i daje pilota napadowego a jego jedyne zadanie- jak by sie cos dzialo wciskaj pilota i nie wychylaj nosa z budy… To nie ochrona tylko stróżówka. To moze zmiane ustawy lepiej zaczac od sprecyzowania kim jest P. O. Bo te bzdury… Osoba chroniaca osoby lub mienie nie ma tu zadnego zastosowania. Czego on chroni? Pilota, czajnika w budzie? Kazdy kto pracuje w ochronie wie o czym mowie.

 • Emeryci i Rencisci to wina systemu.Gdyby oni mieli poczciwe emerytury czy renty nie pracowali by .Kazdy porządny kurs czy licencja byla by bezproblemowa.Ci po licencji to totalne lenie.Emeryci i rencisci jeszcze sie staraja.Moja opinia to kurs profesjonalny i odpowiednie pieniadze.Wlasciciel firmy ochroniarskiej zarabia a ty dostajesz grosze.Powinna powstac partia lub zwiazek pracownikow ochrony bez znaczenia czy z licencja czy bez.Policjant policjantowi rowny.

  • Pojęcia nie masz o czym piszesz albo tata ex milicjant cieciuje za 5zł odbierając prace młodym.

 • Może by tak się wziąć za emerytów resortowych, i inwalidów zaniżających stawki w moim zawodzie ?!

 • PYTON

  Przecież w wypowiedziach jest informacja, że po deregulacji osoby z grupami inwalidzkimi zostaną „wykoszone” z naszego zawodu.
  A na jakiej zasadzie? Przecież jest napisane,że aby zostać wpisanym na listę (licencjonowanych pracowników ochorny) należy posiadać stwierdzone orzeczenim lekarskim brak przeciwskazań……Czyli jak do tej pory za 350zł (teraz ponoś 470zł) „kupuje” sobie orzeczenie lekarskie (ciekawe czy nadal maks. na 3 lata???) a normalnie posiada stopień niepełnopsprawności.
  Ponadto wyobraźcie sobie państwo co by się stało, gdyby jak polska długa i szeroko pościągali z obiektów wszystkiej balkoniki,emerytów, nastąpił by łagodnie pisząc chaos… Nikt do tego nie dopuści, AO w tym te największe to zakłady pracy chornionej.
  Co do proponowanych zmian: kurs nadal będzie, więc Urzędy Pracy, Opieka Społeczna nadal będzie kierować ludzi na te kursy, a „ośrodki szkoleniowe” z „nauczycielami” ( czytaj byłymi UB – kami bez jakichkolwiek uprawnień do prowadzenia zajęć) będą nadal istenić i zarabiać pieniądze. Problem ze słuchaczami, o ile wisiało nad nimi widmo egazminu, teraz po ukończeniu kursu, czy uważał na zajęciach – czy nie nieuchronnie stanie się ochroniarzem.
  Kiedyś,aby mieć II należało mieć maturę, obecnie czy po maturze, czy po gimnazjum wszystko jedno….
  I najważniejsze, stawki. Kiedyś Urząd Pracy sakierował mnie na kurs ochrony.Jako ,że popełniłem maturę od razu na II. Po ukończeniu kursu, zaliczeniu egzaminu rozpoczęła się przygoda z ochroną. Sens pracy w ochronie – o ile ktoś nie podchodzi do sprawy inaczej a niżeli nić – nie robić, przespać itp. (tak jak w wypowiedzi pewnej kobiety, która jest podobno dumna z munduru ochrony) to stawki max 5,5zł netto/h ( poniżej to już się robi nieopłacalmne) mają sens na obiektach zamkniętych, gdzie w dzień rozwiązuje się krzyżówki, w nocy śpi. Stawka nie wielka,ale za spanie płacą, więc godzin się nabije. Najwyższe stawki są na obiektach handlowych bo dochodzą do 8,20 netto,tyle,że są to linia kas i inne, gdzie nikt nie chce pracować. Tylko tak się dziwnie skałada,że górna granica tych zarobków w ochronie to…obecna najniższa krajowa tyle,że na zlecenie.
  Więc obecną dyskusję ( na temat ochrony, deregulacji, przyszłości itp) należy prowadzić z ludźmi zainteresowanymi pracą w ochronie czyli ludzi około 50 lat i więcej którzy idą tam bo…..nie mają żywcem nic innego. Z moich obserwacji nie licząc studentów lub części absolwentów (głównie kier. humanistyczne) ludzie w wieku 25-35, którzy nie są niepełnosprawni, nie są alkoholikami czy inne przypadki ( przy niestosowności porównania z tymi pierwszymi) praktycznie nie występują. A teraz wytłumacz komuś, kto stoi w markecie za 8 zł netto,że jak uzyska wpis na listę ( dawna licencja) to będzie w kierunku rozwoju i z ciepłego hipermarketu wywalą go na jednostkę wojkową czy obiekt przemysłowy za 6,8zł….

 • Panowie,
  KTO PISAŁ TEN ARTYKUŁ !!! Od kiedy licencja I STOPNIA to minimum średnie?
  Wypowiadać się powinni Ci którzy się na tym znają.
  Deregulacja zawodu pracownika ochrony nie wniesie nic dobrego poza tym , że Wykwalifikowanym Pracowników Ochrony spotkamy pewnie nawet w Biedronce!
  OCHRONA – INTERWENCJA – PROFESJONALIZM – ???

 • C.D.

  Licencja pracownika ochrony fizycznej pierwszego stopnia wymagana jest do wykonywania czynności, polegających na bezpośredniej ochrony fizycznej:
  a) stałej lub doraźnej,
  b) polegającej na stałym dozorze sygnałów przesyłanych, gromadzonych i przetwarzanych w elektronicznych urządzeniach i systemach alarmowych,
  c) polegającej na konwojowaniu wartości pieniężnych oraz innych przedmiotów wartościowych lub niebezpiecznych
  przez:
  1) członków specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych;
  2) członków zespołów konwojujących wartości pieniężne oraz inne przedmioty wartościowe lub niebezpieczne;
  3) pracowników ochrony wykonujących bezpośrednio czynności związane z ochroną osób;
  4) osoby nadzorujące i kontrolujące pracę pracowników ochrony fizycznej nieposiadających licencji;
  5) pracowników ochrony mających prawo do czynności określonych w art. 36 ust. 1 pkt 4 i 5; ustawy o ochronie osób i mienia
  6) pracowników ochrony wykonujących zadania na obszarach, w obiektach i urządzeniach podlegających obowiązkowej ochronie.
  O wydanie licencji pracownika ochrony fizycznej pierwszego stopnia może ubiegać się osoba, która:
  1) posiada obywatelstwo polskie lub obywatelstwo innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) ? strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
  2) ukończyła 21 lat;
  3) ukończyła szkołę podstawową;
  4) ma pełną zdolność do czynności prawnych, stwierdzoną własnym oświadczeniem;
  5) nie była skazana prawomocnym orzeczeniem za przestępstwo umyślne;
  6) ma uregulowany stosunek do służby wojskowej.
  Licencję pracownika ochrony fizycznej pierwszego stopnia wydaje się osobie, która spełnia ww. warunki, oraz:
  1) posiada nienaganną opinię wydaną przez komendanta komisariatu Policji właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania;
  2) posiada zdolność fizyczną i psychiczną do wykonywania zadań, stwierdzoną orzeczeniem lekarskim;
  3) legitymuje się dyplomem lub świadectwem szkoły lub innej placówki oświatowej, które potwierdzają uzyskanie specjalistycznego wykształcenia, albo pełniła nienaganną służbę w stopniu podoficera lub chorążego w Biurze Ochrony Rządu przez okres co najmniej 15 lat, albo ukończyła kurs pracowników ochrony pierwszego stopnia i zdała egzamin przed właściwą komisją.
  Osoba ubiegająca się o wydanie licencji pracownika ochrony składa pisemny wniosek do właściwego, ze względu na swoje miejsce zamieszkania, komendanta wojewódzkiego Policji.
  Wniosek powinien zawierać co najmniej wskazanie osoby, od której pochodzi, jej adres, określenie rodzaju licencji oraz podpis wnioskodawcy.
  Do wniosku dołącza się następujące dokumenty:
  1) kopię stron dowodu osobistego zawierających imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia, numer ewidencyjny (PESEL) i adres zamieszkania,
  2) oświadczenie o zdolności do czynności prawnych stwierdzone własnoręcznym podpisem, złożonym w obecności pracownika komendy wojewódzkiej Policji przyjmującego wniosek,
  3)zaświadczenie o uregulowanym stosunku do służby wojskowej, wydane przez właściwe organy wojskowe,
  4)orzeczenie lekarskie stwierdzające fizyczną i psychiczną zdolność do wykonywania zadań pracownika ochrony, wydane przez jednostki uprawnione do przeprowadzenia badań ubiegających się o wydanie licencji,
  5) dwie fotografie o wymiarach 3,5 x 2,5 cm,
  6) kopię świadectwa ukończenia szkoły podstawowej
  7) kopię dyplomu lub świadectwa szkoły lub innej placówki oświatowej, które potwierdzają uzyskanie specjalistycznego wykształcenia, zaświadczenia o ukończeniu kursu pracownika ochrony, pierwszego stopnia, lub kopię świadectwa potwierdzającego zdanie egzaminu z zakresu znajomości pełnienia służby strażniczej z bronią i ewentualnie zaświadczenia potwierdzającego odbycie szkolenia dla kadry kierowniczej w Straży Przemysłowej, wydanych do dnia 27 marca 1998 r.
  Za wydanie licencji pobiera się opłatę.
  Warunki wyjściowe

 • Panie i panowie koleżanki i koledzy po fachu 🙂 witam Was 🙂 nareszcie coś sie dzieje u nas już cieciów bez licencji zwalniaja , beda zwalniac szanownych Dziadków leśnych tzn emerytowanych policjantów , gorników i tych innych płaszczydupków głuchych i z balkonikami Grupowców , którym sie wydaje że nawet nie licencją ale ważniejszym od niej orzeczeniem o niepełnosprawności wywalczyli sobie dorobek do <>tudzież i dozgonne posadki .Może dojdzie nareszcie do tego że wreszcie się trochę oczyszcza szeregi pracowników ochrony z prawdziwego zdarzenia po blisko 11 latach, gdzie jako zdrowi pozbyci etatów pracownicy z licencjami po kursach i narażaniu żywota musieliśmy sobie radzić ze wszechobecnymi zasadami PFRONU
  W latach 1997-1998 przyjmowałam się do pracy bardzo podobała mi sie praca w informatyce i było miejsce tyle że dla niepełnosprawnego , ustapić proszę sobie wyobrazić jedno miejsce pracy utworzone w zakładzie wśród osób zdrowych dla osoby z orzeczeniem ! teraz niepełnosprawni bedą tworzyć miejsca pracy dla osób zdrowych .
  Nie dalej jak w styczniu pozbawiono mnie etatu i zostałam zwolniona tylko dla tego że nie posiadałam grupy inwalidzkiej ! czy to normalny kraj ?!!!! dobrze sie zastanawiałam czy nie założyć sprawy w sądzie pracy o dyskryminację ze wzglądu na dobry stan zdrowia !!!!
  Wkurza mnie to panoszenie się grupowców , zgadzają się na każda zaniżona stawkę , byle dostac etat i przywileje w postaci leków lub dodatku do okularów a dla agencji ochrony to jak woda na młyn , dla nas 6, 90 / godz podczas gdy obiekt chroniony płaci rzetelnie agencji 12- 20 zł za godzine pracy licencjonowanego pracownika ochrony , gdzie te pieniadze są ? wiadomo my ich nie oglądamy za to synowie i pociotki właścicieli agencji dziwia się że cytuje <> jak to miło co ? nie ? myśle że faktycznie czas na zmiany , ale mam też świadomośc że przy okazji tej deregulacji przyjdzie też cudowne ozdrowienia dla niektórych :))pozdrawiam cieplutko :)) nie dajcie się !!!

  • skąd masz wiedzę o takich stawkach??? 12-20 zł???? gdzie tak płaci kontrahent??? 12 zł ok. 20 zł chyba masz jakieś omamy. Nie piszcie durnot na forach, nie błyskacie tym. utrzymanie pracownika to koszt ok. 4-5 zł za godzinę. jeżeli ty masz 6,9 a firma dostaje 12 zł to ile na tym zarabia??? licz matematyku, licz. Utrzymanie to nie tylko wasze składki, to jeszcze dodatkowo wiele innych czynników o których nie macie pojęcia, a każdy „mondry” się wypowiada. Wbijcie sobie że firmy nie są po to żeby tylko utrzymywać pracę, mają zarabiać! jak przyjdzie kryzys to kto im pożyczy kasę, wy?? Czytam te komenty to aż mi się krew mrozi w żyłach… aha i jeszcze szanowni znawcy, dziadki leśne, ludzie z glutem itd.(czyli wasi ojcowie, matki, dziadkowie it.) jak ich chamsko nazywacie pracują w większości na obiektach które nie widnieją na liście, trochę rozumu a nie pierd… durnot. Myślenie nie boli. To jaka umowę ma firma ochrony z prywatnym przedsiębiorcą gówno obchodzi państwo i tam nie jest wymagany PO tylko portier! więc wara od tych ludzi. Jaki wy poziom reprezentujecie? Zadałem setkom ludzi z licencjami jedno podstawowe pytanie na które do tej pory żaden z mondrych mi nie odpowiedział, braki w podstawowej wiedzy są ogromne, a jęczenie donośne. Ukończyłem i szkołę policealną i studia i jakoś nie zauważyłem by ci co tam chodzą błyskali wiedzą… a nagle wielki lament, szum i dziesiątki znawców tematu!

 • no i nawet tutaj człowiekowi się wysłowić nie daja wpis został przejrzany i wszystkie sumy , które wymieniłam usunięte przykro mi z tego powodu

 • To wszystko jest popieprzone!!!!!!! Co mam robić?????? Jestem po kursie POF II i w grudniu mam mieć egzamin państwowy… Podchodzić czy nie???? Czy licencja mi się przyda???? Będę chciała za jakiś rok- dwa lata otworzyć własną agencję ochrony… Pomóżcie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Szanowne\ni Panie\owie przeczytałem kilka waszych postów nie jestem psychologiem,odniosłem wrażenie że obawiacie się utraty pracy.Jestem po kursie na II stopień nie przystępowałem do egzaminu ponieważ udało mi się znaleźć normalną pracę,co do służb mundurowych pracujących pracowałem z emerytowanymi policjantami,nie będę na publicznym forum wypowiadał o nich opini.Napiszę tylko tyle powinni być badani raz w tygodniu,co do egzaminu uważam że nie powinno go być o zdolności człowieka do pracy decydują lekarze.Ci którzy twierdzą w swoich wypowiedziach że są licencjonowani pominęli mały szczegół badania lekarskie psycholog i psychiatra mają tu decydujące zdanie. Klaudi jaki uregulowany stosunek do zasadniczej służby wojskowej przecież już jest armia zawodowa.Dodam jeszcze że nasze społeczeństwo jest nie douczone piszę tu o art.36 ust.5 i najciekawsze z tego wszystkiego jest to że jak cieć da komuś w gębę to działał w obronie koniecznej napisze lub nie napisze notatkę służbową skończy się na opier… i to wszystko.Licencjonowany musi pisać notatki i jeszcze może tą licencję stracić.

  • Co do braku egzaminu to trochę Cię chłopie „poniesło”. Wieli takich „ynteligentów” na egzaminie nie potrafi poprawnie załadować amunicji do magazynka, a później do broni, nie wspominając o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Egzamin musi być przede wszystkim z posługiwania się bronią palną, to nie jest zabawka, warto też wiedzieć kiedy jej użyć. Żaden psychiatra nikogo nie nauczy jej używać, co najwyżej może rozpoznać, kto nie powinien jej dotykać :).

 • brawo Kmicic ! podoba mi się Twój wpis :
  znów Ty Katarzyno ostatnio byłam w KWP podbić książeczkę na literke tzw M i tam się dowiedziałam że od stycznia kto spełnia warunki będzie z automatu wciągnięty na tzw <> spełniać warunki tzn :
  mieć zdany egzamin
  posiadać licencję
  aktualne badania licencyjne ,,orzeczenie lekarskie o pełnej sprawności psychicznej i fizycznej do wykonywania zawodu , bez grupy inwalidzkiej
  posiadać książeczkę broni – broń obiektowa
  aktualne zatrudnienie
  więc uważam ze zdawanie egzaminu Ci w tym pomoże czasu masz niewiele
  co do założenia własnej firmy ,też mi się to marzyło dałabym pracę ludziom zdrowym i odpowiedzialnym pięknym i przystojnym tylko musieliby dobrze zarobic , tyle że dzisiejszym firmom , które trzeba chronić nie zależy aby ochroniarze dobrze zarabiali ale na tym by mieć jak najlepiej ochroniony obiekt jak najtańszym kosztem i tu jest ból , po założeniu takiej firmy musisz zaistnieć i utrzymać się na rynku przynajmniej przez okres 6 miesięcy aby wystartować do jakiegokolwiek przetargu i tu życzę Ci powodzenia cieplutko pozdrawiam całą ochroniarska brać :))

 • do Janyka Bohatyrowicza :
  widzisz mój drogi rozmówco ja śledzę przetargi i wiem gdzie jest pies pogrzebany kogoś nazywasz niedouczonym durniem a sam liczyć nie umiesz jednocześnie afiszując się ukończonymi studiami , pracuj więc za te swoje 4,50 a może jak tam gdzieś dalej w Polsce za 2, 50 i rozkoszuj się ziemniakami z mlekiem bo na tyle zarobisz , właśnie pokazałes że jesteś jednym z tych dziadków leśnych , którym się w domu nudzi ja do pracy dojeżdżam ponad 40 km we dwie strony to ponad 80 do baku nie sikam ani sieczki moje autko nie żre ślęczę przed monitoringiem ,chodzę w patrole nadzoruję ludzi , bez dodatku nocnego czy za pranie odzieży ,nie mam dodatku za licencje ,ani umowy o pracę awszystko dlatego że w moim powiecie pracy dla zdrowego ochroniarza nie znajdziesz bo wszystkie miejsca zajmuja właśnie LEŚNE DZIADKI pozdrawiam Cie serdecznie

 • Mam prośbę o rzetelną odpowiedź na pytania:
  Jeżeli ktoś nie posiadam licencji to czy w chwili obecnej jest sens ją wyrabiać?
  Jeżeli w chwili obecnej ktoś posiada licencję np. I stopnia to taka osoba będzie ujęta w spisie o którym mowa w nowej ustawie jako kwalifikowany ochroniarz ?

 • Witam, narzekacie na umowy zlecenia i inne śmieciówki? Rada jest prosta. Jeżeli jaśnie pan pracodawca proponuje Wam taką umowę, Wy „proponujecie” ZERO DYSPOZYCYJNOŚCI!!!
  Wypracujecie to co jest w grafiku czyli ok.144 godz./mies. Resztę Was nie obchodzi, przecież musicie iść gdzie indziej dorobić do marnej pensji ochroniarza 😉 Wierzcie mi to działa!!! U nas już myślą jak tu zrobić aby dać nam chociaż pół etatu na umowę o pracę.

 • Osoby które posiadają licencje I czy II pójdą do WPA i od ręki dostana wpis.
  Osoby które ukończyły kurs na pracownika ochrony po zrobieniu badań również pójdą do WPA i też zostaną wpisani na listę kwalifikowanych ochrony.
  Może w końcu skończy się styropian licencjonowanych baranów – nie chce obrażać profesjonalistów którzy naprawdę znają się na robocie i tym ciężkim fachu.
  w zawodzie robię już 18 lat i uwierzcie mi różnie bywało podczas zabezpieczeń np. imprez masowych. Szlak mnie trafiał gdy musiałem wpisywać na listę „służb porządkowych” 60-latka bo ma licencję , a 20% minimum musi być i koniec. Teraz będę mógł wybrać osoby które się do pracy nadają i kto wie może w końcu wywalczymy normalne płace dla fachowców!
  pozdrawiam wszystkich, trzymajmy fason i walczmy z pracodawcami którzy zaniżają stawki w przetargach, to dzięki nam ma być w końcu bezpiecznie!

  • Niestety, ale poziom nie zależy wprost od wieku. Pracowałem łącznie 14 lat i znałem ludzi z branży z kilku regionów Polski przynajmniej 300 osób. Sposród nich poziom intelektualny, umiejętności i wiedzę konieczną do interwencji, konwojów, ochrony osobistej miało ……. nie więcej niż 5. Prawda brzydka o tym zawodzie jest taka, ze idą do niego tacy którzy albo chcą gdzieś pracować, albo nie nadają sie do zadnej porządnej pracy. Taka jest praktyka tej branże i dlateog z niej zrezygnowałem pomimo posiadania kwalifikacji więcje niż koniecnzych – na szkoleniach i w robocie mogłem pracować na równi z ludźmi z jednsotek specjalnych wojska i policji (co zrtesztą miało miejsce i nikt z nich mnie nie lekceważył, nawet wynajmowali mnie do wspólnych szkoelń ochroniarzy właśnie przez kilka lat). W Polsce generalnie jest coraz bezpieczniej i dlatego pracę tę może podjąć …… każdy. Stąd biorą sie takie kwiatki, ze konwojent noszący broń maszynową na ulicy do ładowania bankomatu, ma doświadczenie ….. 9 strzałów z takiej broni na kursie. Naprawdę czulibyście się bezpiecznie mijając kogoś takieog na ulicy w chwili napadu na jego konwój ?

 • Prawda jest taka , że firmy będą szukać dalej możliwości zarabiania jak największych pieniędzy bez poszanowania pracownika, co będzie ze stawkami8 które są już i tak głodowe…A co do przygotowania to fakt część osób jest należycie przygotowana do tego zawodu ale większość to jest po prostu pomyłka…a co do byłych mundurowych to może i maja pewne doświadczenie ale zabierają młodym prace, jak masz emeryturę to dlaczego jeszcze pracujesz bo Państwo pozwala a jaka to sprawiedliwość gdy robią za niższe stawki zaniżając jednocześnie możliwe do zarobienia pieniądze a do tego mają już stały dochód w postaci emerytury i to nierzadko bardzo wysoki… a Ty starasz się uczysz zawodu nabierasz doświadczenia i masz wielkie nic, narobisz godzin a i tak niewiele z tego masz a taki śmieje się w twarz…Ta deregulacja powinna wprowadzić pewne minima które muszą zapłacić firmy wtedy to by miało jakiś sens a Ci którzy by się szkolili to zapewne nie były by to osoby z przypadku…Czas pokaże co dalej…

 • Ja pisze bo mam problem 10 i 11 grudnia zdałem egzamin w Krakowie na POF II stopnia, opłaciłem wydanie licencji (320zł), i nie dostane licencji ponieważ jakiś pseudo dzielnicowy nie wystawił mi opini w terminie do 31 grudnia, gdzie list z komendy w krakowie z prośbą o wydanie opini otrzymał 6 grudnia. Proszę o podpowiedź co teraz mam zrobić.

 • Tak to wygląda że, cieszą się ze zwolnienia tego zawodu, matołki którzy egzaminów nie zdali i nadal nie mogą. A teraz wyobraźcie sobie że taka osoba po cudzysłowie SZKOLENIU będzie z wami pracować ciekawe kto będzie brał odpowiedzialność za takiego. Może pan Gowin.

 • Ochroniarze bardzo się w pracy nudzą, skoro tyle głosów w dyskusji. Uważam że praca ochroniarza jest gównianą pracę za gównianą pensyjeczkę. Wielu nie ma w sobie woli i ambicji by rzucić ją w cholerę i rozpocząć „normalną” pracę. Zbyt długa praca w ochronie powoduje u nich prostowanie się fałd na mózgu i przyzwyczajenie się do wegetacji na tej niby pensji. Zrozumieć mogę tylko byłych milicjantów co to idą do ochrony, żeby do milicyjnej emerytury dorobić. No bo gdzie on ma pracować jak on tylko przesłuchiwać umie? Praca powinna dawać godziwą zapłatę za wykonywaną pracę. Powinna również rozwijać intelektualnie i dawać satysfakcję z tego co się robi. Praca ochroniarza nie daje nic z rzeczy. Drodzy ochroniarze macie tylko jedno życie. Nie marnujcie go w tak bezsensowny sposób. Pracujecie często na umowie śmieciowej -nawet emerytury nie będziecie z tej pracy mieli.

  • Pawełku jak nie masz zielonego pojęcia pisząc o byłych f-szach Policji to nie pisz. Chodzi że tylko przesłuchiwać umieją. Służyłem 15 lat w „AT” to też Policja, a moi koledzy z Gromu to też wywodzą się z AT i zapewniam cię że, jeden z nas „rozbraja” takich ja Ty ochroniarzy co najmniej 20 w dzień , a drugie tyle w nocy. Jesteś po prostu niepoważny. Więc szacunek do tych ludzi bo oni ćwiczyli wiele lat,a Ty synku ( mogę Ci udowodnić ) nawet nie potrafisz prawidłowo wyjąć broni z kabury. Jeżeli popełniłem błędy ortograficzne to wybacz bo ja w szeregach Policji nie przesłuchiwałem. Nie wypowiadajcie bzdur też inni „komandosi” z ochrony.

   • Co do niskieog poziomu umiejetności z zakresu taktycnzo-ogniowego ochronairzy to pełna zgoda. Zważ jedynie, że szkolą ich głównie Twoi koledzy po fachu …. Natomaist co sie tyczy poziomu taktycznego i organizacyjnego tzw. AT w policji polskiej, to …. zweryfikowały go negatywnie: 1) Magdalenka, 2) Rybnik, 3) Sanok, 4) wycieczka gangsterów po napadzie na bank w Niemczech przez całą Polskę aż na Ukrainę …. 5) ćwiczenia na PKiN w Wawie w 2005 roku (ewakuacja w grupie zakładników pozoranta terrorysty, oraz rpzechwycenie rpzez terrorystów f-szy AT którzy podjechali pod PKiN, sprawa usłyszenia w radiach PRM komunikatów grup szturmowych o zajęciu pozycji do ataku i gotowości do niego …….), 6) wysadzenia nieskuteczne drzwi wejsciowych w Szczecinie w 2000r.
    Doświadczenie tzw. AT jest znaczne, natomiast tyle że opiera się głównie na zatrzymaniach wysokieog ryzyka bandytów-jełopów. Oni w praktyce nie są przeciwnikiem dla pododdziału jednolicie wyszkolonego i uzbrojonego. Jednak wystarczy jeden – kilku rozgarniętych i zdeterminowanych, zeby położyć „elitarny” oddział Policji zupełnie …. Historia ścigania tzw. „Gangu Mutantów” jest tutaj wielce wymowna. Poza oddziałem AT Komendy Stołecznej / Głównej pozostałe AT to były dawniej plutony specjalne ZOMO i tamta mentalność mi poziom nadal w nich dominują – wystarczy śledzić pewnego koleżkę z Wrocławia w internecie żeby to wychwycić ….

 • ludzie tu jest problem , pracuja w ochronie alkocholicy i cpuny i tez kierownicy pija i wyda bron i to jest problem

 • Pan Gowin jako minister sprawiedliwości zrobił wiecej złego niż dobrego, tymi zmianami pokazał ze nic więcej nie potrafi. nie dziwie sie ze nawiał z platformy i zachowuje się jak dzieciak. Jery.

 • Mam pytanie : czy firma szkoleniowa ( spółka z o. o. ) wpisana w urzędzie miejskim jako niepubliczna placówka kształcenia ustawicznego i posiadająca ( niekoniecznie ) wpis do rejestru instytucji szkoleniowych prowadzonych przez wojewódzki urząd pracy może nadal prowadzić szkolenia dla kandydatów na kwalifikowanych pracowników ochrony po 1 stycznia 2014 roku ?. Czy wymagana jest akredytacja lokalnego kuratorium oświaty ?. Na stronie MSW jest informacja, że musi posiadać akredytację. Ale po dokładnej analizie przepisów, wg mnie należy sądzić, że akredytacja nie jest wymagana. Jak jest rzeczywiście ?. Czy ktoś może precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie ?. Byłbym wdzięczny.

 • Witam wszystkich kolegów z branży ochrony ! Po ,,uwolnieniu zawodu ” przez J.Gowina każą nam jako JEDYNYM z listy uwolnionych 51 zawodów robić szkolenia co 5 lat i to w wysokości 245 godz.
  Większość pracujących kolegów na umowach ,,śmieciowych ”będzie musiała sama płacić za te szkolenia i tracić swój wolny prywatny czas !? ( jakieś 3-4 miesiące po 8 godz.szkolenia ! ). Tylko zatrudnionym na umowy o pracę , szkolenia muszą sfinansować pracodawcy ! Koledzy z Krakowa wysyłają do Minister Spraw Wewnętrznych p. Teresy Piotrowskiej protesty w sprawie szkoleń w wysokości 245 godz. co 5 lat !!! Kiedy mamy zrobić te 245 godz.szkolenia jeśli większość ludzi w ochronie pracuje po 240-300 godz.miesięcznie ( aby cokolwiek więcej zarobić ) , a czasami i więcej ?! Wszystkich chętnych którzy chcą również wysłać taki protest w sprawie ponawiania nabytych już wcześniej uprawnień i zmniejszenia lub anulowania godzin szkoleń proszę o wysłanie maila do mnie na adres : dynka1968@wp.pl
  P.S. Zastanówcie się komu mają służyć te szkolenia i do kogo trafią NASZE pieniądze ( dużo większe jak za badania !!! ). Tym którzy prowadzą szkoły ochrony tj. byłym milicjantom-policjantom , wojskowym , SB-ci. NIE DAJMY SIĘ ŁADOWAĆ W D…Ę i doić z ciężko zarobionych pieniędzy !!! Pamiętajcie również kto uchwalił zmianę ustawy ! PO !!! Pozdrawiam Darek !

 • Teraz jeszcze dodatkowo jeszcze wprowadzili obowiązek weryfikacj każdego Kontrahenta w tzw. Białej Liście VAT pod rygorem wyrzucenia faktur z kosztów. Ale super rozwiązanie można znaleźć na stronie internetowej bialalista.org lub można tam też zobaczyć demo aplikacji online pod adresem demo.bialalista.org

 • Zawód „ochroniarza” nigdy nie cieszył się poważaniem – poniekąd słusznie. Natomiast licencje były właściwym rozwiazaniem, należało jedynie wprowadzić pewne udoskonalenia obowiazującego od 1997 roku prawa dotyczącego „ochrony osób i mienia” (np. licencje: podstawowa dla pracowników dozoru i menadżerską dla szefów agencji, doprecyzowanie że II stopień jest koniecznych dla wszelkich dowódców konwojów / patroli bo to było regularnie lekceważone na skutek nieprecyzjnego sformułowania przepisu prawnego odnośnej ustawy, podobnie jak wymóg różnienia się unifmrów służbowych i oznaczeń pojazdów od np. analogicznych policji – nie raz skutkowało to parodiami tj. pojazdy firm tj. GT i ich uniformy bliźniacoz podobne do policyjnych itp.,a także obligatoryjne szkolenia doskonalące co 3 lata szczególnie tam, gdzie pracowano z bronią). Tymczasem, prawdopodobnie pod wpływem lobbingu pożal sie Boże „agencji ochroniarskich” wprowadzono deregulację i inne zmiany, które tylko pogłębiły problemy z „ochroną osób i mienia”. Poziom tej branży w Polsce jest dramatycznie niski – ujmując krótko: a) ludzie wykonujacy tę pracę potrafia tyle co nic, 2) agencje ochroniarskie sprzedaja klientom iluzję profesjonalizmu i bezpieczeństwa. Wyjatki od powyzszje reguły istnieją, ale są tak sporadyczne, że na poziomie „błędu statystycznego”. Przykłady na poparcie mojej opinii mogę mnożyć – jednak ich opis objętościowo przekroczyłby ramy komentarza.
  Emerytowani funkcjonarisuze czy żołnierze w większości przypadków otrzymywali licencje na wniosek bez szkoleń i egzaminów co skutkowało brakiem podstawowej wiedzy nt. rozwiązań prawnych dotyczących tej branży, umiejetności także pozostawiały wiele do życzenia – jedynie poziom odpowiedzialności i ogólnej świadomości dot. prawa karnego był znacząco wyższy.
  Zmiany prawa stały się klasycznym „wylaniem dziecka z kąpielą”, chociaża regulacja zawodu z lat 1997-98 była krokiem we właściwym kierunku, wymaga jedynie doprecyzowania po zasięgnięciu opinii doświadczonych pracowników ochrony z branży. Jak zwykle bywa w Polsce takie opinie ustawodawcy i urzędnicy mają „w głębokim poważaniu” i stało się jak się stało ;-( Po 2014 roku dokonano w praktyce ponownej deregulacji (przez 1997 rokiem ten zawód funkcjonawał na rynku w takiej właśnie formie, co dotyczyło szczególnie uprawnień do dysponowania bronią palną – to prawo w Polsce jest jeszcze bardziej skomplikowane, tak bardzo, ze nawet przeciętny policjant nie zatrudniony w WPA w ogóle go nie kuma – kiedyś musiałem je wyjasniać ….. funkcionariuszom z wydziału kryminalnego 😉

 • PS. Podejscie do branż i jej znajomosć – najbardziej rozczuliły mnie przypadki: 1) policyjnego antyterrorsyty który krytykował strażników SOK utożsamiajac ich z ochroniarzami prywatnych agencji (pozorne podobieństwo w nazwie – ale zeby policjant tego nie wiedział to już kpina: chodizło o stzrelaninę z udziałem Sokistów na Dworcu PKP Wschodnim w Wawie – rzeczywiscie ich wyszkolenie okazało sie dramatem jeden z nich stzrelał zPM-63 ogniem ciągłym za uciekajacym napastnikiem w kierunku prostopadłym do ruchliwej ulicy ……….), 2) opinia byłego snajpera GROM, który twierdził kiedyś na łamahc gazety że ochroniarze njie mogą nosił broni „przeładowanej” ( z nabojem w komorze – jest to nieprawda co można dowiedzieć się z lektury odpowiedniego rozporządzenia do ustawy o broni i amunicji stan rpawny na rok 2012 kiedy po raz ostatni pracowałem „w ochronie).

Wystaw komentarz

Deregulowane zawody

Subskrybuj przez e-mail

Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz każdy nowy wpis bezpośrednio do Twojego programu pocztowego

Dostarczone przez FeedBurner