Pośrednik pracy

Pośrednik pracy – osoba, która zajmuje się pozyskiwaniem informacji o wolnych miejscach pracy, dystrybucją tych informacji, nawiązywaniem współpracy z podmiotami zatrudniającymi pracowników, doborem kandydatów na wolne miejsca pracy oraz zbieraniem informacji o lokalnym rynku pracy. [1]

Poniżej zestawienie planowanych zmian w tym zawodzie opracowane na podstawie danych Ministerstwa Sprawiedliwości:

Proponowane zmiany w zawodzie: POŚREDNIK PRACY
ZawódPOŚREDNIK PRACY
WymogiObecnieProponowane zmiany
EgazminPrzyznawanie licencji odbywa się w drodze decyzji administracyjnej, w oparciu o ocenę spełniania wymogów dotyczących stażu pracy i doświadczenia zawodowego w zakresie pośrednictwa pracy oraz poziomu wykształcenia.Zniesione całkowicie
KursyBrakBez zmian
WykształcenieAby zostać pośrednikiem pracy pracy konieczne jest posiadanie wykształcenia średniego.
Aby ubiegać się o licencję I stopnia konieczne jest posiadanie wykształcenia wyższego.
Aby ubiegać się o licencję II stopnia konieczne jest posiadanie wykształcenia wyższego oraz studia podyplomowe w zakresie pośrednictwa pracy.
Zniesione całkowicie
StażeCo najmniej 12 miesięcy w publicznych służbach zatrudnienia.
Licencja I stopnia - co najmniej 24-miesięczny staż pracy na stanowisku pośrednika pracy w publicznych służbach zatrudnienia.
Licencja II stopnia 36 miesięczny staż.lidera klubu pracy — staż przez okres co najmniej 12 miesięcy w publicznych służbach zatrudnienia lub w Ochotniczych Hufcach Pracy.
Zniesione całkowicie
InneBrakBez zmian
Organ prowadzącyMinisterstwo Pracy i Polityki SpołecznejBez zmian

W uzasadnieniu dotyczącym planowanych zmian w zawodzie w projekcie ustawy z dnia 06.03.2012 roku o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zwodów napisano:

Proponowane zmiany wynikają z konieczności usunięcia ograniczeń w dostępie do stanowisk, na których realizowane są zadania z zakresu promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej w urzędach pracy i w jednostkach Ochotniczych Hufców Pracy oraz ujednolicenia i uproszczenia zapisów w stosunku grup pracowników tych instytucji wskazanych w art. 91 pkt 1-6 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Pośrednik pracy – w odniesieniu do zawodu pośrednika pracy zniesione zostaną licencje, wymogi i stopnie zawodowe (pośrednik pracy – stażysta; pośrednik pracy; pośrednik pracy I stopnia; pośrednik pracy II stopnia).[2]

Możesz podyskutować również pozostawiając komentarz poniżej

A Ty co sądzisz o wprowadzonych zmianach? Zostaw swój komentarz w tej sprawie.

 


  1. http://www.zawodyregulowane.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=138&Itemid=179;
  2. Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości ustawy z dnia 06.03.2012 roku o o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zwodów;

Zobacz pokrewne wpisy

O autorze: Super Admin

1 komentarz + Dodaj komentarz

  • O i wreszcie coś z sensem. Mam dobre układy z wieloma pracodawcami i możliwość załatwiania ludziom pracy ale do tej pory taki przywilej miały tylko pupy lub ich emerytowani dyrektorzy. Brawo!!!

Wystaw komentarz

Deregulowane zawody

Subskrybuj przez e-mail

Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz każdy nowy wpis bezpośrednio do Twojego programu pocztowego

Dostarczone przez FeedBurner