Instruktor sportu

Instruktor sportu – osoba, której celem pracy jest podniesienie ogólnej sprawnosci podopiecznych lub ich specjalistycznego przygotowania do uprawiania okreslonej dyscypliny sportu.

Poniżej zestawienie planowanych zmian w tym zawodzie opracowane na podstawie danych Ministerstwa Sprawiedliwości:

Proponowane zmiany w zawodzie: INSTRUKTOR SPORTU
ZawódINSTRUKTOR SPORTU
WymogiObecnieProponowane zmiany
EgazminKonieczność zdania egzaminu (przy wykształceniu średnim).Zniesione całkowicie
KursyAby zostać instruktorem sportu wymagane jest ukończenie specjalistycznego kursu instruktorów w danym sporcie i zdanie egzaminu końcowego (kurs powinien trwać co najmniej 250 godzin) - przy wykształceniu średnim.Zniesione całkowicie
WykształcenieAby zostać instruktorem sportu konieczne jest:
- wykształcenie wyższe na kierunku wychowanie fizyczne ze specjalizacją instruktorską w danym sporcie lub kierunek sport ze specjalizacją trenerską w danym sporcie w wymiarze co najmniej 250 godzin
lub
- co najmniej średnie wykształcenie oraz ukończenie specjalistycznego kursu instruktorów w danym sporcie i zdanie egzaminu końcowego (kurs powinien trwać co najmniej 250 godzin)
Aby zostać instruktorem sportu konieczne jest wykształcenie średnie.
StażeBrakBez zmian
InneBrakAby zostać instruktorem sportu konieczne jest:
- ukończone 18 lat,
- zaświadczenie o niekaralność za przestępstwa umyślne popełnione w związku ze współzawodnictwem organizowanym przez Polski Związek Sportowy.
Organ prowadzącyMinisterstwo Sportu i TurystykiBez zmian

W uzasadnieniu dotyczącym planowanych zmian w zawodzie w projekcie ustawy z dnia 06.03.2012 roku o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zwodów napisano:

Projektowana regulacja uchyla wymogi kwalifikacyjne dotyczące zawodów trenera i instruktora sportu. Zgodnie z ustawą o sporcie trenerem lub instruktorem sportu mogła zostać osoba, która ukończyła specjalistyczny kurs w danym sporcie i zdała egzamin końcowy lub ukończyła studia wyższe w obszarze kształcenia umożliwiającym uzyskanie specjalistycznej wiedzy i umiejętności trenerskich lub instruktorskich, posiadała wykształcenie na poziomie co najmniej średnim (instruktor sportu) lub co najmniej świadectwo dojrzałości (trener). Ustanowienie barier wykonywania zawodu trenera oraz instruktora sportu na podstawie obowiązujących obecnie przepisów ustawy o sporcie nie spełnia kryterium ochrony interesu publicznego. Jest natomiast ograniczeniem konkurencji i zbędnym utrudnieniem dla kandydatów do tych zawodów.

Projektowana ustawa określa, iż trenerem lub instruktorem sportu w sportach, w których działają polskie związki sportowe, może być osoba, która ukończyła 18 lat, posiada co najmniej wykształcenie średnie, wykonuje zadania trenera lub instruktora sportu, określone w dalszych postanowieniach ustawy, posiada wiedzę, doświadczenie i umiejętności do wykonywania zadań trenera lub instruktora sportu oraz nie była karana za przestępstwa umyślne lub inne popełnione w związku ze współzawodnictwem organizowanym przez polski związek sportowy. Do zadań trenera lub instruktora sportu należy zaś prowadzenie zorganizowanych zajęć w zakresie sportu w związku sportowym oraz w klubie sportowym uczestniczącym we współzawodnictwie organizowanym przez polski związek sportowy oraz przekazywanie aktualnej wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu treningu sportowego i współzawodnictwa sportowego w danym sporcie.

Projektowane rozwiązania spowodują, że dostęp do zawodów trenera oraz instruktora sportu będzie łatwiejszy. Zredukują również obciążenia administracyjne przez likwidację procedury ubiegania się o uzyskanie zgody ministra właściwego do spraw kultury fizycznej na prowadzenie specjalistycznych kursów trenerów i instruktorów sportu. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, uchylonymi projektowaną regulacją, prowadzenie tych kursów wymagało uzyskania zgody ministra właściwego do spraw kultury fizycznej.[1]

Możesz podyskutować również pozostawiając komentarz poniżej

A Ty co sądzisz o wprowadzonych zmianach? Zostaw swój komentarz w tej sprawie.

 


 1. Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości ustawy z dnia 06.03.2012 roku o o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zwodów;

Zobacz pokrewne wpisy

O autorze: Super Admin

20 komentarzy + Dodaj komentarz

 • Żenada!!! W naszym kraju bedą uczyć sami pseudo trenerzy i instruktorzy!!! Pociągnie to za sobą dziadostwo straszne!!! Cały ten nasz pseudo rząd niech w głowę się puknie tymi swoimi ustawami!!!!

  • Witam. Bardzo dobry pomysł. Rynek sam zweryfikuje potencjalnych instruktorów. Sam jestem zapalonym kulturystą, który ma 15 letnie doświadczenie. To jest moja pasja i nikt tylko po ukończonym kursie nie dysponuje taką, którą posiadam ja. Jeżeli będę dobrym instruktorem to ludzie mnie będą polecać, jeżeli nie moja kariera instruktora się szybko skończy. Tyle w temacie.

   • Słuchajcie mam pytanie… Chce zapisać się na kurs organizowany przez awf. Napisane jest jednak, że nie będę miał uprawnień do wykonywania tego zawodu. Po co jest organizować coś takiego?? Jestem mgr fizjoterapeutą, a na siłownię latam od jakiś 13 lat (z przerwami). Interesuję się tym plus do tego boksuje. Chciałbym się czegoś więcej dowiedzieć, ale chce mieć też jakieś dodatkowe uprawnienia. CO RADZICIE??? Zapisać się na to czy nie??

  • Juz jest ich peIno – maja papiery a nic nie wiedza.

 • Zgadzam się z Lego. Przynajmniej w mojej dyscyplinie, do momentu w którym ktoś już dałby radę wejść na rynek jako instruktor w moim mieście – będzie wykwalifikowany i znany w środowisku. Wcześniej po prostu nie da rady. Ktoś „znikąd”, uczeń obecnych instruktorów, bez umiejętności, nie zrobi mu nagle konkurencji tylko z racji zrobienia sobie 10dniowego kursu czy, tym bardziej, bez takowego.

 • Witamn chciałem spytać czy instruktorem będzie mogła być osoba karana za przestępstwa umyślne ? czy tylko umyślne w związku ze współzawodnictwiem organizowanym przez polski związek sportowy ??!! W tabeli jest napisane, że wymagane jest cyt: „zaświadczenie o niekaralność za przestępstwa umyślne popełnione w związku ze współzawodnictwem organizowanym przez Polski Związek Sportowy”.
  Natomiast w projekcie ustawy poniżej napisano:
  „nie była karana za przestępstwa umyślne lub inne popełnione w związku ze współzawodnictwem organizowanym przez polski związek sportowy”. Nic z tego nie rozumiem ! więc o co chodzi ????????????

 • Próbowałam sklecić parę mądrych zdań ale na głupotę nie ma „mądych określeń”, skwituję to zatem krótko…paranoja:(

 • Jestem za i tak kurs z bosu robilismy z ludzmi ktorzy ani nie bosowali anie nie mieli pojecia o boksie juz samo to ze prowadzacy prosil nas o uczenie ich lewego ptostego mowil sam za siebie kasa paier i wypierdalac tak dla dergulacji i won z lesnymi dziadamii ich przestarzalymi metodami treningowymi

 • Ale kazda osoba chcaca pracowac powinna takie kursy instruktorsie/trenerskie przejsc lub stosowny egzamin jezeli sie upiera ze sie na tym zna, ciekawe czy zapisujac dziecko na zajecia z plywania zapiszecie do goscia z papierem czy bez ???? A pozatym nawiazujac do LEGO, mowisz ze jezeli bedziesz dobrym to cie beda polecac a jak slaby to nie, uczac dzieci jezeli pewnych nawykopw sie nauczy zle ciezko lub niemozliwa jest ich zmiana wiec eksperymentowanie ze slabymi instruktorami i trenerami poglebi problem z polskim sportem ktory i tak juz stoi na bardzo niskim poziomie i wiele mlodych zawodnikow zostanie zmarnowanych przez pseudo instruktorów bez papieru i wiedzy.

 • Deregulacja jest OK. Obecnie instruktor czy trener to jest niejako tytuł zawodowy, który byle kto (bez fachowych umiejętności sportowych) prowadzić treningi z czego tylko chce i gdzie chce. Np. Może założyć prywatną mini-firmę jednoosobową, w której sam siebie zatrudnia do prywatnego nauczania np. karate metodą chałupniczą. Założy sobie czarny pas, powie że jest wielkim mistrzem stylu „umba umba srutututu” i już. A na robieniu tych kursów instruktorskich robią wielkie pieniądze wybrańcy. Po deregulacji trener to nie tytuł (jak mgr, dr, inż itp.) – a tak jest obecnie – ale jedynie zawód aktualnie i bezpośrednio wykonywany… w Klubie Sportowym. To klub zatrudniać będzie kogo uzna za stosowne do pełnienia funkcji instruktora. Klub taki musi też należeć do jakiegoś polskiego związku sportowego (funkcjonującego zgodnie z ustawą o kulturze fizycznej) lub nie należącego, ale biorącego udział w rywalizacji sportowej organizowanej przez taki czy inny związek. A klub – można być tego pewnym – nie będzie się narażał na chociażby wstyd i żenadę zatrudniając byle laika do prowadzenia treningów. Przeciwnie – trenerem musi być fachowiec, z wieloletnim doświadczeniem w uprawianiu tej czy innej dyscypliny, mający np. sukcesy sportowe (poważne medale zdobyte na poważnych zawodach) i ogólnie znany już wcześniej jako świetny fachowiec w danej dyscyplinie. Np. w sztukach walki takim kryterium na pewno jest już stopień (pas), udział w zawodach, staż trenowania i pełnienia funkcji asystenta itd. Ja tak to widzę. Nie wiem czy dobrze rozumiem treść projektu ustawy ale sądzę, że o to właśnie chodzi jego autorom.

 • Deregulacja ma swoje plusy i minusy. Plusem jest to, co jest napisane w powyższym tekście. Minusem zaś to, że owe zawody mogą być wykonywane przez osoby, które nie posiadają żadnego potwierdzenia swoich umiejętności. Pociąga to za sobą ryzyko oddania siebie lub swojego dziecka pod opiekę niewłaściwej osoby jeśli sami wcześniej nie sprawdzimy z kim mamy do czynienia. To jednak też nie jest łatwe, bo niby jak ktoś, kto się nie zna na danym sporcie, mógłby przeegzaminować swojego przyszłego trenera? W tym miejscu deregulacja sprzeciwia się interesowi publicznemu, o którym mowa powyżej, ponieważ stwarza ryzyko utraty zdrowia lub nawet życia poprzed dopuszczenie do wykonywania tego zawodu osób niewykwalifikowanych. Z drugiej strony ułatwia wykonywanie tego zawodu bo usuwa bariery stojące na przeszkodzie do wykonywania tego zawodu. W ten sposób zwiększa „ruch” na rynku (wg. filozofii wolnego rynku Unii Europejskiej) i zmniejsza biurokrację. W tym miejscu wspiera interes publiczny. Trudno jednak ocenić co jest większą korzyścią dla interesu publicznego: czy wykwalifikowane osoby czy ruch na rynku i mniejsza biurokracja. W niniejszym przypadku posłowie uznali, że to drugie. Kiedyś było inaczej. Czy będzie lepiej? Czas pokaże.

 • deregulacja jest POTRZEBNA! W końcu zaczną liczyć się doświadczenie, wiedza i umiejętności instruktorów, a nie tylko to czy ma papier.. Przyszli instruktorzy będą poszukiwali kursów organizowanych przez renomowane jednostki, gdzie poziom merytoryczny kursu pozwoli im na odpowiednie przygotowanie do pracy. Same jednostki będą musiały stawiać na wysoką jakość szkoleń, a fikcyjne kursy ministerialne przejdą do lamusa. Tak od dawna działają kraje zachodnie, a Polska jak zawsze do wszystkiego musi dojrzeć.. no nic, tylko się cieszyć.

 • Ale przecież ten papierek nie wziął się z nieba,on jest poświadczeniem umiejętności i wiedzy,nie mówię że swiadczy on odrazu o tym iż dany instruktor/fachowiec jest dobry,ale dla mnie jest bardziej wiarygodny od faceta,który wczoraj sobie przyśnił że będzie uczył wf’u i ma duże chęci..Cóż ma to swoje plusy i minusy,ten temat trzeba dobrze przemyśleć,czas pokaże.

 • Jest to już w końcu ta deregulacja, czy jeszcze nie?
  Ile mam czekać na jakieś info w TV lub przynajmniej listowne?
  Bo jak mam coś zapłacić, albo jakieś duperelkowate kwitki i świstki gdzieś tam dostarczyć pod groźbą taką czy owaką, to wiedzą jak mnie znaleźć, ale gdy chodzi o usprawnienie mojego klubu, to już cały ministerialno-medialny moloch ma mnie daleko w tym czymś… z tyłu. Nawet informacji zwykłej nie idzie się doprosić.

 • Też chciałabym wiedzieć czy jta deregulacja weszła już w życie czy nie. Słyszałam że właściwie to weszła w życie w 2010 a teraz tylko mieli coś tam dopracować. Więc jak?

  Jestem za ponieważ chociaż jeżdżę regularnie konno już z 10 lat, mam przejeżdżone kilka tysięcy godzin w siodle i na oklep, trochę książek przeczytanych, nie mam aspiracji do uczenia niewiadomo czego pod kątem sportowym ale jestem w stanie i chciałabym uczyć podstaw jazdy konnej do poziomu co najmniej brązowej odznaki. Mam id paru lat 2 własne konie. Uczyłam już od podstaw dwie koleżanki i w tej chwili sądzę że jeżdżą już lepiej ode mnie :). Nauczyłam co potrafiłam, poradziłam by jeździły w miarę możliwości na różnych koniach w różnych stajniach by szlifować umiejętności. Sama uczyłam się jeździć w trzech ośrodkach z których tylko jeden mogę z czystym sumieniem polecić innym wiec nie sądzę żeby papierek faktycznie decydował czy dana osoba jest kompetentna czy nie. Choć jestem za tym by jednak były jakieś bezpłatne lub nisko płatne egzaminy odsiewające osoby które nie mają pojęcia o danym zawodzie. Chętnie dałabym się sprawdzić. Ale nie za 2-3 tysiące – tyle kosztuje kurs instruktorski. Albo żeby można było podejść do samego egzaminu (cena ok 100zł) bez potrzeby robienia i placenia za cały kurs.

 • Witam, ustawa jest w tej chwili u prezydenta, zgodnie z prawem powinien podpisać ją w przyszłym tygodniu, jeśli oczywiście jej nie zawetuje 😉

 • Gdzie mam się zgłosić by dostać tego instruktora sportowego?
  Jestem już instruktorem tańca i każdy jeden dodatkowy papier by mi się przydał.

 • Obecnie w sporcie potrzeba nam wykwalifikowanych trenerów i instruktorów, co prowadzi do dobrze przygotowanych zawodników. Gdy teraz każdy może być pseudo trenerem to zobaczcie co się stanie z naszym poziomem sportowym. Ja sportem zajmuje się 18 lat i wykonuje zawód instruktora najlepiej jak tylko potrafię. Niestety nie poczuwam się do tego aby zdobyty przeze mnie kurs instruktora zrównał się z podwórkowym ala trenerem. Chcemy wyników w sporcie więc dbajmy o wykształcenie naszej kadry szkolącej a nie otwierajmy furtki dla każdego kto chce się sprawdzić jako instruktor.

 • Prowadzę Szkołę Pływania. Nie wyobrażam sobie, żeby „świeżak” któremu wydaje się, że umie pływać miał mi prowadzić zajęcia…Dzieci i rodzice i tak to zweryfikują….Poza tym ja biorę tylko instruktorów, bo temu ma służyć SZKOŁA …. Życie zweryfikuje skuteczność ustawy… jako rodzic i instruktor wiem, że byle kto nie nauczy…

 • mnie sie to podoba kidys boksowalem w klubie nawet w pierwszej lidze i mam nadzieje ze teraz sobie zrobie kurs

Wystaw komentarz

Deregulowane zawody

Subskrybuj przez e-mail

Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz każdy nowy wpis bezpośrednio do Twojego programu pocztowego

Dostarczone przez FeedBurner